czarna-lista-toksyn-srodowiskowych

Obserwując stan zdrowia mężczyzn pod względem reproduktywności naukowcy zaobserwowali szereg niepokojących czynników. Z biegiem czasu nasila się zjawisko niepłodności u mężczyzn, rak jąder, problemy z prostatą. Dane te pokrywają się niemal identycznie z danymi na temat produkcji związków syntetycznych w różnych dziedzinach przemysłu. Farmaceutyki, związki ochrony roślin, nawozy, modyfikowana żywność wszystko to negatywnie wpływa na nasz stan zdrowia.

Bardzo groźne dla naszej męskości są leki antykoncepcyjne masowo stosowane przez kobiety oraz leki hormonalnej terapii zastępczej. Zawarte w nich estrogeny produkcji farmaceutycznej są wydalane przez organizm kobiet w nadal aktywnej postaci. Dzięki temu procesowi przenikają do gleby, wody i powietrza, są niemalże obecna na cały globie. W wodach pochodzących z oczyszczalni ścieków analitycy stale wykrywają syntetycznej produkcji estradiol. Mimo iż występują w bardzo małych stężeniach to nadal pozostają chemicznie aktywne i wciąż groźne dla równowagi hormonalnej mężczyzn. To jednak nie wszystko.

Kolejną groźną grupą substancji są pestycydy (środki ochrony roślin) i nawozy sztuczne. Zawarte w nich związki odznaczają się właściwościami w działaniu podobnymi do estrogenów. Nawet zakazanie stosowania niektórych preparatów, np. DDT (środek owadobójczy, mający w swoim składzie substancje silnie zakłócającą równowagę hormonalną u samców wszelkich gatunków) nie wyeliminowało niebezpiecznych substancji ze środowiska. Ponieważ żaden kraj nie jest odrębnym ekosystemem, a groźne substancje nie uznają granic.

Jak donosi dziennik amerykański “USA Today”: prowadzone do niedawna badania wykazują wykrywanie DDT we krwi zwierząt Ameryki Północnej. W wielu środkach ochrony roślin czy też substancji grzybobójczych obecnie wykorzystywanych w rolnictwie stosuje się związki szkodliwe dla układu hormonalnego mężczyzn.

Organizacja Greenpeace stworzyła listę substancji zakłócających prawidłową pracę układu hormonalnego mężczyzn, znalazły się na niej m.in.:

  • 11 najczęściej stosowanych pestycydów,
  • PBC (obecnie wycofane z produkcji, lecz nadal znajdujące się w środowisku),
  • Dioksyny i furany (produkty uboczne w procesie wytwarzania chloru i PVC),
  • Bisfenol A (składnik plomb stomatologicznych, a także warstw zewnętrznych metalowych puszek i plastikowych butelek typu pet),
  • Ftalany (składniki nadające giętkość tworzywom sztucznym),
  • Butylowany hydroksyanizol (BHA) – jeden ze składników dodawanych do żywności.

Opisane przez mnie substancje obecne wokół nas o działaniu estrogenowym mają uświadomić wam ich niekorzystny wpływ na zdrowie. Potencjalnie szkodliwe substancje są praktycznie wszędzie, w popularnych artykułach konsumpcyjnych wszelkiego rodzaju, kosmetykach czy nawet opakowaniach do żywności. Faktem jest, że mamy do czynienia z groźnym i podstępny przeciwnikiem. Długotrwały wpływ nawet na minimalne dawki omawianych substancji ma swój wpływ na coraz powszechniejsze problemy mężczyzn w średnim wieku. Na wiele rzeczy nie mamy wpływu, musimy jednak w miarę możliwości aktywnie przeciwdziałać szkodliwym wpływom środowiska.

Borys