Większość z nas marzy o tym, by zachować młody wygląd i dobre zdrowie. Pogodzenie się z upływającym czasem nie przychodzi łatwo, zwłaszcza w dzisiejszym świecie nastawionym na kult młodości. Naprzeciw oczekiwaniom nowoczesnych, dojrzałych kobiet wyszła współczesna nauka, tworząc nową gałąź: medycynę przeciwstarzeniową. Co kryje się pod tym pojęciem?
Anti-aging czyli medycyna przeciwstarzeniowa jest w Polsce nowym, ale bardzo szybko rozwijającym się zjawiskiem. Wbrew pozorom nie polega na estetycznym poprawianiu wyglądu i usuwaniu niedoskonałości. Choć z usług medycyny przeciwstarzeniowej naturalnie mogą korzystać osoby starsze, powinny zwrócić na nią uwagę przede wszystkim ludzie młodsi!
Prewencja na pierwszym miejscu
Anti-aging jest często nazywany medycyną prewencyjną. Ma za zadanie przewidywać stan organizmu człowieka w okresie starości, zapobiegać chorobom, wykrywać już istniejące schorzenia w jak najwcześniejszym stadium i leczyć je. Propaguje także zdrowy styl życia, uprawianie sportów i walkę z nałogami oraz otyłością. U osób starszych medycyna przeciwstarzeniowa jest nastawiona na leczenie chorób i odwracanie ich niekorzystnych skutków, a także zmianę trybu życia.
Starość = radość
Medycyna przeciwstarzeniowa powstała po to, by starość przestała przerażać. Średnia długość naszego życia wciąż się wydłuża – jednak przeważnie wiążą się z tym choroby cywilizacyjne i inne przypadłości wieku starczego. Każdy z nas chciałby cieszyć się zdrowiem, siłą i sprawnością na emeryturze, być wsparciem dla dzieci i rodziny, a nie ciężarem i balastem. Niestety w młodości często zapominamy, że na swoją kondycję pracujemy przez całe życie. Każde działanie odbije się na naszym zdrowiu w odroczonym terminie. Tylko od nas zależy czy będzie to działanie negatywne czy pozytywne. Anti-aging ma na celu poprawę naszego stanu zdrowia – zarówno fizycznego jak i psychicznego, opóźnienie procesów starzenia i sprawienie, aby jesień życia nie kojarzyła się z cierpieniem, lecz z drugą młodością.
Pamiętajmy, że anti-aging to nie modne kosmetyki z drogich serii przeciwzmarszczkowych ani precyzyjne cięcia skalpela medycyny estetycznej, to przede wszystkim świadomość upływającego czasu i szkodliwych działań, jakie my same wyrządzamy swojemu organizmowi. Lekarz anti-aging może nas jedynie odpowiednio ukierunkować, wskazać błędy i pomóc zapobiegać chorobom.
By starość była piękna!
M. Borowik