Na hasło 'antykoncepcja hormonalna’ najczęściej myślimy o tabletkach i plastrach. Tymczasem pojawiła się nowa i ciesząca coraz większym zainteresowaniem metoda.
Jak używa się krążka?
Po umyciu rąk i wyjęciu krążka z opakowania należy go wprowadzić do pochwy. Krążek najlepiej trzymać między kciukiem a palcem wskazującym. Przy przyjęciu najdogodniejszej dla siebie pozycji (na leżąco, kucając, na stojąco z ugiętą nogą) wprowadza się go podobnie jak tampon. Sposób ułożenia krążka w pochwie nie wpływa na jego działanie. Jeżeli po założeniu krążka kobieta odczuwa pewien dyskomfort, należy wprowadzić go trochę głębiej.
Tak założony krążek pozostaje w pochwie przez 3 tygodnie. Po 3 tygodniach, tego samego dnia tygodnia, w którym został założony, krążek należy z pochwy usunąć. W tym celu należy wprowadzić do pochwy palec wskazujący, zahaczając krawędź krążka lub chwycić krawędź pomiędzy palec wskazujący i środkowy. Następnie wysuwa się krążek z pochwy.
Po usunięciu krążka robi się tygodniową przerwę. Wówczas powinno wystąpić krwawienie. Po tym czasie, tego samego dnia tygodnia, w którym został usunięty poprzedni, zakłada się nowy krążek. Należy to zrobić nawet jeżeli krwawienie jeszcze się nie skończyło. Czyli tak, jak w przypadku tabletek, czy plastrów mamy ten sam schemat – 21 dni przyjmowania hormonów, a potem 7-dniowa przerwa.
Drogie Panie, zachęcamy do lektury o innych metodach antykoncepcji w zakładce Antykoncepcja.
Zuzanna Górka