Masz swoje ulubione zapachy? Poznałaś już kojące działanie aromaterapii? Spróbuj wykorzystać moc zapachów w łagodzeniu objawów menopauzy. Pamiętaj, że Twoje dobre samopoczucie leży u podstaw każdego radzenia sobie z problemem.
Jak działa zapach?
Wonne substancje są przekazywane do części mózgi odpowiedzialnej za emocje i rejestrującej bodźce zapachowe w pamięci. Dobroczynne składniki olejków eterycznych wnikające do organizmu w trakcie wąchania przywracają harmonię emocjonalną, tonizują nastroje, wyciszają lub stymulują oraz rozjaśniają umysł.
Jak wykorzystać aromaty?
Najłatwiej i najwygodniej jest po prostu urządzić sobie kąpiele z olejkami eterycznymi. W zależności od dolegliwości można zastosować masaż z zastosowaniem olejków, inhalacje bezpośrednie lub przez kominki aromaterapeutyczne oraz kompresy ciepłe lub chłodne. Możemy także stosować kadzidełka bambusowe – cieniutkie pałeczki oblepione pachnącą żywicą z dodatkiem węgla drzewnego, zmielonego drewna sandałowego i olejków eterycznych oraz pot-pourri, czyli nasączoną wonnymi olejkami dekoracyjną mieszaninę płatków kwiatowych, liści, suszonych owoców. Na cztery garście mieszanki umieszczonej w misce lub wazonie stosuje się około 20 kropli olejku. Kiedy zapach zanika, pot-pourri skrapiamy ponownie. Zapachy wykorzystuje się także w najnowszej gałęzi marketingu sensorycznego. Aromaty rozproszone w salonach, centrach handlowych i biurach mają za zadanie pobudzenie naszych zmysłów i rozluźnienie.
Olejki dla kobiet
Metody aromaterapii są wykorzystane do usuwania bądź łagodzenia problemów menstruacyjnych. Przy bolesności piersi zaleca się zimne okłady lawendowe. Na zmęczenie, drażliwość i napięcie pomocna okaże się kąpiel z olejkiem rozmarynowym, lawendowym i rumiankowym.
Leczenie bolesnych miesiączek polega na delikatnym masażu brzucha roztworami olejków o działaniu przeciwskurczowym np. cyprysowym, rumiankowym, jaśminowym i lawendowym. Przy obfitych miesiączkach można delikatnie masować brzuch olejkiem różanym, geraniowym, cynamonowym lub cyprysowym, rozpuszczanym w oleju z nasion winogron lub migdałowym. Na dolegliwości okresu menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, zmęczenie i rozdrażnienie, korzystnie wpływa kąpiel z dodatkiem olejku bazyliowego i cyprysowego.
Olejki dla Ciebie
- Melisa. Ma właściwości kojące i uspakajające, łagodnie nasenny, obniża ciśnienie krwi, uspakaja pracę serca, reguluje menstruacje, pomaga przy zaburzeniach gastrycznych i antyseptyczny. Wskazania: bezsenność, histeria, silne napięcia nerwowe, skutki szoku, lęki, migreny, arytmia, nadciśnienie, problemy menopauzy i menstruacyjne, zaburzenia gastryczne, infekcje bakteryjne, grzybice skóry, egzemy, użądlenia owadów. Nie zalecany w czasie ciąży.
Anna Kwiatkowska