Kwas acetylosalicylowy znany jest ze swych leczniczych właściwości – działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Mało kto jednak wie, że jego zbawienny wpływ nie ogranicza się tylko do leczenia skutków choroby, ale potrafi również im zapobiegać.
Szczególnie ważny dla kobiet
Niedawno odkryto, że kwas acetylosalicylowy hamuje aktywność enzymów sprzyjających namnażaniu komórek, dzięki czemu jest niezastąpiony w profilaktyce raka piersi – potwierdza to szereg badań klinicznych. Ważne jest, by przyjmować go regularnie, nawet codziennie, nie więcej, niż jedną tabletkę. Jest to szczególnie ważne dla kobiet, które zbliżają się do końca menopauzy i tych, które już ten etap mają za sobą.
Naukowcy zwracają uwagę również na dobroczynny wpływ ASA na zwiększenie gęstości mineralnej kości. Dzięki temu może zapobiegać osteoporozie – kolejnemu zagrożeniu dla kobiet w okresie menopauzy.
Pamiętaj o konsultacji!
Popularna aspiryna jest w naszym życiu “od zawsze” i wydaje się być lekiem na całe zło, który możemy stosować samodzielnie. Nic bardziej mylnego! Każdą decyzję o regularnym przyjmowaniu kwasu acetylosalicylowego należy skonsultować z lekarzem, gdyż kwas ten ma wpływ na naszą gospodarkę hormonalną. Może też, jak każdy lek, mieć działanie uboczne: podrażniać jelita i ścianki żołądka, może też uczulać. Nie można zapomnieć, że działa na naszą krew, dlatego nie powinno się go stosować w przypadku chorób wrzodowych żołądkach czy u osób z problemami krzepnięcia.
Joanna Pastuszka-Roczek