Dolegliwości związane z zanikowym zapaleniem pochwy są niestety powszechne. Występują u co trzeciej kobiety w okresie menopauzalnym (45 – 51 lat), oraz u co drugiej w okresie postmenopauzalnym.
W przeciwieństwie do innych objawów tego okresu – nie mijają one, ale wręcz nasilają się z czasem. Świąd, pieczenie, ból przy stosunku wynikające z suchości pochwy oraz zmian w jej budowie to tylko niektóre z uciążliwych objawów. Czy zatem można uniknąć atrofii pochwy zanim konieczne stanie się leczenie? Warto pomyśleć już zawczasu o profilaktyce.
Atrofia pochwy – działania profilaktyczne
Aby zapobiec atrofii pochwy konieczne jest dbanie o odpowiednią higienę intymną. Dobrze jest używać żeli i płynów przebadanych ginekologicznie, o naturalnym pH. Niewskazane są natomiast kosmetyki perfumowane, drażniące, a nawet perfumowany papier toaletowy.
Zaleca się za to używanie specjalnych chusteczek do higieny intymnej. Za pomocą odpowiedniej pielęgnacji utrzymujemy bowiem odpowiednie pH w pochwie i chronimy się przed infekcjami (oraz stanami zapalnymi).
Istotny jest również noszony rodzaj bielizny – lepiej zdecydować się na bieliznę z tkanin naturalnych i delikatnych dla skóry, jak bawełna. Oprócz tego, aby uniknąć dolegliwości związanych z atrofią warto dbać o odpowiednie nawilżenie pochwy.
Redakcja