Moment narodzin wnuka jest dla wielu kobiet wyjątkowym wydarzeniem. Młody człowiek wygląda tak uroczo, że nie sposób mu niczego odmówić. Rodzice malucha skwapliwie to wykorzystują…
Nadużywanie ludzkiej życzliwości
Nie nadużywajmy ludzkiej dobroci i życzliwości, ta zasada dotyczy również naszych krewnych. Jeśli pomiędzy rodzicami i dziadkami istnieje niepisana umowa, że po wyjściu z firmy matka odbiera malucha, nie naginajmy jej do swoich potrzeb. Nikt z nas nie ośmieliłby się wrócić do domu po północy, gdyby opiekę nad dzieckiem sprawowała osoba obca. Po pierwsze, lekkomyślność naraziłaby nas na dodatkowe koszty, po drugie, zawodowa niania nie pozwoliłaby sobie na takie traktowanie. Gdy wiemy, że naszemu brzdącowi nic nie grozi, pozwalamy sobie na więcej. Bliskich traktujemy gorzej jak obcych, ponieważ możemy im zaufać. Jeśli po pracy chcemy wyskoczyć na kawę z przyjaciółką, przeprowadźmy szczerą rozmowę z babcią. Jeśli przedstawimy jej rozsądne argumenty, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż zajmie się wnukiem dłużej, niż zamierzała.
Każdy, nawet drobny gest życzliwości, należy nagrodzić. Nie musimy wręczać rodziców koperty z pieniędzmi, wystarczy, że wyświadczymy im drobną przysługę. Nasz tato od kilku dni bezskutecznie próbuje naprawić auto? Porozmawiajmy z mężem, może nasz partner dysponuje stosowną wiedzą i podejmie się wyzwania, z którym nie radzi sobie jego teść. Jeśli nasza mama codziennie zajmuje się wnukiem, zaproponujmy jej wspólne zakupy z podwózką do domu. Rodzice rzadko proszą dzieci o pomoc, w ten sposób wpadają w pułapkę źle pojmowanej niezależności.
Jeśli dziadkowie znajdują się w złej sytuacji materialnej, możemy im dyskretnie pomóc, przywożąc torby pełne zakupów. Gdy wyjaśnimy, że kupiliśmy owoce i warzywa z myślą o dziecku, które codziennie je u nich obiady, unikniemy niezręcznej sytuacji. W przypadku otwartych rodziców można przeprowadzić rozmowę poświęconą wysokości wynagrodzenia. Od 2011 roku polskie prawo ułatwia zatrudnienie babci jako niani. Rodzice, w ramach umowy zlecenia, przekazują opiekunowi stosowne wynagrodzenie, podczas gdy państwo odprowadza składki do ZUS. To świetne rozwiązanie dla dziadków, którym niewiele brakuje do emerytury. Niezależnie od tego, czy wypłacamy rodzicom wypłatę czy nie, powinniśmy podziękować im za trud włożony w wychowanie naszej latorośli. Czasem wystarczy proste: „dziękuję” wypowiedziane z uśmiechem na twarzy.
Irmina