babcia-na-etacie

Czy babcią można zostać „z zawodu”? Ależ oczywiście! Przecież masz określony czas pracy, znasz pełen zakres obowiązków oraz konsekwencje, jakie mogą za sobą nieść różne decyzje.

To prawie tak, jak w każdej pracy zawodowej, z tą tylko różnicą, że nie dostaniesz wynagrodzenia finansowego, nie przysługuje Ci prawo do urlopu, a praca w tzw. ciężkich warunkach jest dla Ciebie chlebem powszednim.

“Profesjonalna” babcia

Do roli zawodowej babci, czyli osoby, która pełni obowiązki etatowej opiekunki do dziecka, trzeba się przyzwyczaić. Bywa, że wręcz radykalnie musimy w związku z tym zmienić swoje nawyki, rytm dnia, żeby dostosować się do nowej roli i zajęć.

Cudowny przywilej

Abyś Ty sama ze swojego zawodowstwa czerpała prawdziwą radość oraz satysfakcję musisz pamiętać, że bycie babcią to przywilej – nie obowiązek. Nie myśl, że jeżeli Twoje dzieci pracują, a wnukami nie ma kto się opiekować, to automatycznie powinność ta spada na Ciebie. Masz prawo podjąć świadomą, przemyślaną i w pełni autonomiczną decyzję na temat chęci opieki na wnukami. Zawodowa babcia to nie to samo co zawodowa niańka – takie pozornie banalne stwierdzenie ma wiele aspektów.

  • Po pierwsze – opieka nad dzieckiem to duży wysiłek fizyczny. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie mu podołać choćby ze względów zdrowotnych – to jeszcze raz przemyśl swoją decyzję.
  • Po drugie – bycie „zawodową” babcią to nie tylko doglądanie dziecka czy zapewnienie mu bezpieczeństwa, ale także towarzyszenie mu w jego rozwoju i wychowywanie.

Joanna P