
Tłuste, smażone jedzenie, nieregularne, ciężkostrawne posiłki, zbyt duże ilości alkoholu – sami często utrudniamy jej żywot. Ile jest w stanie wytrzymać nasza wątroba? Jak skutecznie zbadać, czy prawidłowo funkcjonuje?
- Cholinoesteraza: enzym produkowany w wątrobie, będący wskaźnikiem jej funkcjonowania.
- Dehydrogenaza mleczanowa: badanie w kierunku uszkodzenia komórek wątroby na skutek np. zatrucia czy infekcji wirusowych.
- Proteinogram: szczegółowe badanie, które pozwala na ilościową ocenę najważniejszych grup białek ustrojowych; odchylenia wyników od normy mogą wskazywać na zaburzenia funkcjonowania wątroby.
- CEA, AFP: tzw. markery nowotworowe; badania wykonywane w kierunku raka wątroby i dróg żółciowych.
- HBs antygen: marker zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV).
- HCV przeciwciała: wynik dodatni wskazuje na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), ale potwierdzenie zakażenia wymaga dodatkowych, specjalistycznych badań z zakresu diagnostyki molekularnej.
- Przeciwciała przeciw jądrowe (ANA1): test przesiewowy wstępne badanie w kierunku jednego z typów autoimmunologicznego zapalenia wątroby. W przypadku wyniku dodatniego niezbędne jest wykonanie testu kompleksowego (ANA 2). Jeśli pomimo wyniku ujemnego klinicznie podejrzewane jest autoimmunologiczne zapalenie wątroby, należy wykonać cały wątrobowy panel autoprzeciwciał.
W gąszczu tych trudnych do rozszyfrowania skrótów i nazw, na których łamię się nam język, można się pogubić. Jednak lekarz z pewnością wyjaśni nam skomplikowaną terminologię i pokieruje dalej nasze leczenie. Warto jednak cały czas mieć na uwadze, że sami mamy wpływ na zdrowie naszej wątroby np. poprzez dietę.
Zuzanna Górka
Pages: 1 2