Schorzenia płuc zbierają ogromne żniwo. Na szczęście współczesna medycyna oferuje coraz skuteczniejsze wsparcie. Istnieje wiele nowoczesnych badań diagnostycznych, które pozwalają na bezbłędną i wczesną identyfikację poważnych chorób.
Kiedy należy udać się na badanie
Problemy z układem oddechowym nie zawsze wymagają badań. Zwykłe choroby sezonowe najczęściej leczy się za pomocą prostych metod. Ciepłe łóżko, leki przeciwgorączkowe, syrop na kaszel i odpowiednia dawka witamin z reguły wystarczają, by pokonać infekcję. Zupełnie inaczej traktuje się poważne dolegliwości, takie jak POCHP, gruźlicę, czy zapalenie płuc. Gdy lekarz podejrzewa schorzenie, które mogłoby zagrozić ogólnemu zdrowiu pacjenta, kieruje go na odpowiednie badania.
Spirometria
To relatywnie proste badanie, którego celem jest zmierzenie objętości i pojemności płuc. Dzięki niemu lekarz jest również w stanie ocenić poszczególne fazy cyklu oddechowego. Podczas spirometrii pacjent trzyma w ustach końcówkę urządzenia zwanego spirometrem, wykonując kilka głębokich wdechów i wydechów. Badanie odbywa się w pozycji siedzącej. Spirometrię zaleca się głównie przy podejrzeniach chorób obturacyjnych, czyli charakteryzujących się ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe.[1]
Rezonans magnetyczny płuc
Rezonans pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu organów — w tym przypadku płuc. Wykonuje się go głównie przy podejrzeniach nowotworów, choć nie jest to regułą. Badanie to nie jest skomplikowane, lecz przeprowadzenie go bez specjalistycznego sprzętu nie byłoby możliwe. Silne pole magnetyczne rezonansu pobudza protony wodoru wchodzące w skład ludzkiego organizmu, przez co zaczynają one emitować fale odczytywane w czasie rzeczywistym przez urządzenie i przetwarzane na obraz.[2]
RTG
RTG daje dokładny wgląd w strukturę płuc, dzięki czemu pozwala oceniać zmiany patologiczne w ich głębokich partiach, a tym samym diagnozować poważne schorzenia. Oczywiście stosuje się je także w celach profilaktycznych, dlatego otrzymanie skierowania na to badanie nie musi oznaczać poważnych problemów ze zdrowiem. RTG to klasyczne prześwietlenie wykorzystujące promienie rentgenowskie. Z tego powodu nie wykonuje się go u kobiet w ciąży, osób poniżej 18. roku życia oraz innych, którym mogłoby ono zaszkodzić.
Czasami zamiast RTG przeprowadza się badanie USG. Metoda ta jest w pełni bezpieczna, wykonuje się ją łatwo, a do tego pozwala uzyskać natychmiastowe wyniki. Stosuje się ją powszechnie u wszystkich osób, które nie mogą skorzystać z RTG, a także przy podejrzeniach schorzeń niestanowiących zagrożenia dla życia.[3]
Gdy choroba nie jest groźna
Jeśli problem, którego doświadczasz, nie jest groźny, lekarz najprawdopodobniej nie skieruje Cię na badania. Wówczas warto zatroszczyć się o własne zdrowie, wykorzystując proste i sprawdzone sposoby.
Jednym z leków o niezwykle wysokiej skuteczności w walce z mokrym kaszlem jest Flavamed. Jego ukrytą siłę stanowi substancja czynna znana jako ambroksol. Jest ona pochodną indyjskiego krzewu Adhatoda vasica wykorzystywanego od setek lat w celach medycznych. Dzięki niej Flavamed skutecznie rozrzedza gęsty śluz i umożliwia odkrztuszanie. Chcesz spróbować? Odwiedź dowolną aptekę, a otrzymasz Flavamed bez recepty!
Rekomendacje:
[1] S. K. Chhabra, 2015, Interpretation of Spirometry: Selection of Predicted Values and Defining Abnormality, The Indian Journal of Chest Diseases & Allied Sciences 57.2: 91-105.
[2] H. Hatabu, Expanding applications of pulmonary MRI in the clinical evaluation of lung disorders: Fleischner Society position paper, Radiology 297.2, 2022, s. 286-301.
[3] Q. Ke, A neuro-heuristic approach for recognition of lung diseases from X-ray images, Expert systems with applications 126, 2019, 218-232.