Często słyszymy, że aby należycie dbać o swoje zdrowie należy przestrzegać odpowiedniej diety, być aktywnym fizycznie oraz robić regularne badania kontrolne. Na temat diety wiemy już sporo, choćby z telewizji, radia czy z rozmów między sobą. Do aktywności fizycznej też jesteśmy zachęcani, a form uprawiania sportu jest na tyle dużo, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ale czy zastanawiałeś się nad tym jakie badania należy wykonywać aby w pełni dbać o swoje zdrowie? Wizyty u lekarza zostawiamy najczęściej do chwili pojawienia się pierwszych objawów dolegliwości, jednak wcale nie musi tak być.
Badania kontrolne jakie należy wykonywać zależą przede wszystkim od wieku i płci. Obecnie medycyna jest na tak wysokim poziomie, że może wykryć zmiany chorobowe już we wczesnym stadium. Jak wiemy im wcześniej zostaniemy odpowiednio zdiagnozowani, tym mamy większe szanse na pełne wyleczenie. Dlatego teraz przyjrzymy się jakie okresowe badania kontrolne i w jaki wieku są zalecane przez Światową Organizację Zdrowia.
Mężczyźni w wieku 18-39 lat:
Każdego roku
- ciśnienie krwi,
- kontrola wagi oraz wzrostu,
- wizyta u dentysty,
Co 2-3 lata
- poziom cholesterolu,
- morfologia krwi,
Mężczyźni 40-65 lat:
Każdego roku
- badania kontrolne odnośnie raka (skóry, tarczycy, węzłów chłonnych, prostaty i jelita grubego), głównie fizycznych parametrów, takich jak guzy, obrzęki, prawidłowa wielkość, zmiany skórne,
- ciśnienie krwi,
- wizyta u dentysty,
- poziom cholesterolu, morfologia krwi
Co 2-3 lata
- sprawdzanie wagi, kontrola otyłości oraz ilości tkanki tłuszczowej,
- badania kału pod kątem krwi,
- wizyta u okulisty, badania na jaskrę
Co 3-5 lat
- kontrola cukru we krwi,
- badania PSA (kontrola prostaty),
- kontrola poziomu testosteronu,
- EKG pracy serca,
Mężczyźni powyżej 65 roku życia:
Każdego roku
- sprawdzić ciśnienie krwi,
- zbadać stan skóry, tarczycy, węzłów chłonnych, prostaty oraz jelita grubego pod katem wystąpienia zmian nowotworowych,
- kontrola próbek kału na obecność krwi,
- poziom cholesterolu, morfologia krwi,
- badania PSA (kontrola gruczołu krokowego),
Co 2-3 lata
- sprawdzić poziom hormonu tarczycy,
- kontrola cukru we krwi,
- badania podstawowe moczu,
- wizyta u okulisty, badania pod katem jaskry,
- EKG pracy serca,
- kontrola stężenia testosteronu.
Oczywiście, to tylko podstawowe badania, które powinniśmy regularnie wykonywać, nawet gdy nic nam nie dolega. Jak widzicie z wiekiem jest ich coraz więcej, to oczywiście naturalne. Wymienione badania stanowią tylko podstawową profilaktykę, jeśli lekarz w twoich wynikach dostrzeże coś niepokojącego z pewnością zostaniesz skierowany na bardziej szczegółowe badania.
Organizm ludzki coraz gorzej radzi sobie z upływającym czasem, ale by móc w pełni cieszyć się zdrowiem do późnych lat, to oprócz zdrowego stylu życia powinieneś wykonywać kontrolne testy. Podsumowując temat profilaktyki przypomnę znaną wszystkim maksymę, że „lepiej jest zapobiegać niż leczyć”.
Borys