Badania profilaktyczne warto wykonywać przynajmniej raz w roku, o ile lekarz nie zaleci ich częściej czy wcześniej. Z pewnością trzeba będzie udać się do najbliższego laboratorium, jeśli zauważysz w swoim organizmie niepokojące zmiany. Łamliwość kości, problemy z krzepnięciem krwi, zbyt szybka i gwałtowna utrata wagi, a także nadmierne wypadanie włosów to objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę i zmusić Cię do odwiedzin w laboratorium. Nie wiesz jednak, jak odpowiednio przygotować się do tego standardowego badania, jakim jest badanie krwi? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania!
Podstawowe badania krwi – czym się charakteryzują?
Badania krwi, inaczej nazywane obwodową morfologią krwi to badanie, które należy do jednych z najczęściej zalecanych i najczęściej wykonywanych w polskich laboratoriach. Tego rodzaju badanie przysługuje minimum raz w roku każdej osobie, która posiada ubezpieczenie zdrowotne. Morfologia bada aż trzy układy, w tym czerwonokrwinkowy, białokrwinkowy oraz płytkowy. Nie jest drogie, a dzięki niemu we wczesnym stadium można wychwycić wiele nieprawidłowości w naszym organizmie. Morfologia pozwala na ogólną ocenę stanu pacjenta. Jak wiadomo, krew jest bardzo ważnym elementem naszego organizmu – to ona odpowiada za transport tlenu, składników odżywczych, a także za obronę organizmu przed różnymi bakteriami czy zarazkami. Nic więc dziwnego, że przy jej pomocy odbywa się diagnostyka chorób tarczycy, diagnostyka infekcji czy diagnostyka osteoporozy. Pobranie krwi jest praktycznie bezbolesne, a dzięki niej można wykonać badania podstawowe, próby wątrobowe, a przy pomocy krwinek czerwonych może zostać dokonana diagnostyka anemii, która jest niebezpieczną chorobą, głównie dla kobiet.
Czy na badanie krwi powinno pójść się na czczo?
Od dawna wiadomo, że jedzenie, najróżniejsze produkty, a także napoje słodkie mogą znacząco wpłynąć na ogóle wyniki badania krwi. Z tego powodu zaleca się, by na badanie przyjść na czczo. Można jedynie napić się wody, by krew lepiej płynęła podczas pobierania. Z racji tego, że trzeba być na czczo, nic dziwnego, że laboratoria działają głownie rano, a krew pobierana jest maksymalnie do godzin południowych.
Jak przygotować się do morfologii, jeśli codziennie przyjmujesz leki?
Wielu pacjentów badających się co jakiś czas przyjmuje leki, które mogą mieć wpływ na wyniki badania krwi. Przygotowując się do badań krwi nie warto robić tego po omacku. Zanim wybierzemy się do laboratorium, warto skonsultować się z lekarzem, który skierował na pobranie krwi. To on może najlepiej zadecydować, czy zażyć leki, czy jednak sobie odpuścić i przyjąć je dopiero po badaniu. W niektórych sytuacjach z pewnością nie powinno się przyjmować leków, a dotyczy to głównie badań krwi mających dostarczyć informacji na temat hormonów tarczycowych.
Jeśli nie przyjmujemy leków, często zdarza nam się sięgać jednak po suplementy. Nie są to preparaty, które wymagają konsultacji z lekarzem, jednak żeby nie zafałszować wyników, warto takie produkty odstawić na 3-4 dni przed zaplanowanym badaniem.
Co realnie może wpłynąć na wyniki morfologii?
Niestety, obecnie istnieje bardzo dużo czynników, które mogą wpływać niekorzystnie na wyniki morfologii i nie tylko. Na stężenie różnych parametrów w krwi wpływ ma mnóstwo czynników, których czasem nawet jesteśmy nieświadomi. Podwyższony poziom amoniaku to efekt wypicia zbyt dużej dawki alkoholu przed badaniem, z kolei obniżona glukoza występuje, kiedy przed badaniem dostarczyliśmy do organizmu cytrynę z witaminą C. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat badań oraz czego nie robić przed wizytą w punkcie pobrań, konieczne wejdź na stronę https://badaniakrwi.pl/ oraz https://badaniakrwi.pl/category/badania-krwi/.