badanie-fsh

Badanie FSH często wykonuje się razem z innymi badaniami laboratoryjnymi (LH, testosteron, estradiol i progesteron) w ocenie niepłodności. Oznaczenia FSH wykorzystuje się także w celu wyjaśnienia przyczyn nieregularnych cykli miesiączkowych oraz w rozpoznawaniu chorób przysadki, jajników i jąder.

 

U kobiet FSH pobudza wzrost i dojrzewanie pęcherzyków zawierających komórki jajowe w pierwszej (folikularnej) fazie cyklu miesiączkowego.

Cykl miesiączkowy dzieli się na dwie fazy, folikularną i lutealną, przedzielone szczytem wydzielania FSH i hormonu luteinizującego (LH). Owulacja następuje krótko po szczycie wydzielania tych hormonów, około połowy cyklu.

W fazie folikularnej FSH zapoczątkowuje wytwarzanie estradiolu w pęcherzykach i razem z LH pobudza dalsze ich dojrzewanie. W fazie lutealnej FSH pobudza wytwarzanie progesteronu. Zarówno estradiol, jak i progesteron biorą udział w regulacji wytwarzania FSH przez przysadkę. FSH umożliwia również prawidłową odpowiedź jajnika na działanie LH. W czasie menopauzy ustaje czynność jajników, natomiast wydzielanie FSH rośnie.

Oznaczenie stężeń FSH I LH wykorzystuje się do w różnicowaniu pierwotnej niewydolności jajników (choroba jajników) od wtórnej (zaburzenie czynności jajników spowodowane chorobą przysadki lub podwzgórza).
Zwiększony poziom FSH i LH wiąże się najczęściej z pierwotną niewydolnością jajników.

Zuzanna Górka