Rezonans magnetyczny (ang. MRI) to jedno z najnowocześniejszych badań diagnostyki obrazowej. Podczas badania można bardzo skrupulatnie ocenić stan narządów wewnętrznych, zwłaszcza ośrodkowego układu nerwowego, stawów, tkanek miękkich, narządów jamy brzusznej oraz miednicy. Dzięki MRI możliwe staje się wykrycie nowotworów wielu narządów nawet w ich wczesnej fazie.
Rezonans magnetyczny daje pełny obraz takich narządów, jak: mózg, narządy jamy brzusznej, serca, naczyń krwionośnych, kręgosłupa, miednicy, stawów. Pokazuje bardzo dokładnie szczegóły, których nie widać przy innych badaniach, np. USG czy RTG. Jest przy tym bardzo bezpieczny i nie powoduje skutków ubocznych. MRI wykonuje się przy podejrzeniach nowotworów, stanach zapalnych, guzach, urazach tkanek, zaburzeniach niewyjaśnionego pochodzenia czy w celu oceny anatomicznej narządów.
Badanie jest refundowane przez NFZ, choć kolejki w niektórych ośrodkach i szpitalach osiągają kilka miesięcy czekania. Lekarze bardzo ostrożnie wypisują zlecenia na rezonans magnetyczny, gdyż jest to badanie drogie. W prywatnych ośrodkach za MRI zapłacimy od 500 zł nawet do 1000 zł za badanie wysoce specjalistyczne. Mimo wszystko i tak będziemy potrzebować skierowania od lekarza.
M. Witczak