Po tym jak Marc Andreessen udzielił wywiadu, w którym chwalił optymistyczne nastawienie do życia, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pozytywne myślenie stanowi klucz do sukcesu.
Guru branży IT postrzega optymizm jako „najbezpieczniejszą opcję”. Niewątpliwie osoby, które w każdej sytuacji starają się znaleźć jasne strony, znajdują się w lepszej sytuacji niż pesymiści. Ci drudzy często stresują się na zapas i przed przystąpieniem do działania zakładają, że nie poradzą sobie z problemem. Warto jednak pamiętać, iż czarne myśli działają jak samospełniająca się przepowiednia. Brak wiary w sukces przekłada się na nasze postępowanie, choć nie zawsze jesteśmy tego świadomi. Uważasz, że szef skrytykuje twoją prezentację? Choć pracujesz nad nią przez kilka godzin, mimowolnie popełniasz błędy. Osobom, które wierzą w sukces, łatwiej przychodzą do głowy nieszablonowe rozwiązania, przez co przełożony dostrzega w nich osoby utalentowane.
Optymizm to nie głupota!
Andresseen podkreśla, iż optymizm nie jest przejawem głupoty. Warto jednak kierować się zdrowym rozsądkiem. Nie zakładaj, że nowy projekt poniesie klęskę, ale pamiętaj, że sukces nie przychodzi znikąd. Jeśli nie zaczniesz działać, nie powtórzysz kariery Andresseena. Guru Doliny Krzemowej nie można jednak odmówić racji. Wśród pesymistów panuje przekonanie, iż optymizm to głupota. Tymczasem pogodne nastawienie do życia procentuje. Osoby, które dostrzegają jasne strony życia, są bardziej kreatywne od swoich kolegów-pesymistów. Pomysły, które rodzą się w ich głowach, nierzadko okazują się przepisem na sukces.
Pesymiści żyją krócej
Nie pozwalasz czarnym myślom dojść do głosu? Postępujesz właściwie, albowiem hormon stresu osłabia układ odpornościowy i zwiększa ryzyko zawału. Nie pozwól, by drobnostki psuły ci nastrój. Nie warto przejmować się rzeczami, na które nie mamy wpływu. Złe emocje nie tylko psują ci nastrój, ale też wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu. Chcesz dożyć sędziwego wieku? Naucz się oddzielać rzeczy istotne od błahych i nie zrażaj się porażkami. Następnym razem upieczesz lepszą szarlotkę, wszak już wiesz, jak przygotować jabłka, by były smaczne. Niepowodzenia traktuj jako cenną naukę, wyciągaj z nich wnioski i staraj się więcej nie popełniać tych samych błędów.
Powody, dla których warto być optymistą, można by wymieniać bez końca. Osoby o pogodnym usposobieniu cieszą się większą sympatią, a ich szanse na zdobycie wymarzonej posady wzrastają. Większość ludzi nie lubi przysłuchiwać się pesymistycznym wypowiedziom. Podświadomie lgniemy do osób, które emanują pozytywną energią, wszak optymizm bywa zaraźliwy!
Irmina