Coaching cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Dostrzegamy, że odpowiednio zadane pytania, które skłaniają nas do refleksji i poszukiwania odpowiedzi, przybliżają nas do życia w zgodzie ze sobą. To z kolei przekłada się na ogólne zadowolenie i dobrostan. Eliza Zielińska jest nie tylko coachem rozwoju osobistego i biznesowego, ale też psychologiem. Prezentuje zatem kompleksowe podejście do problemów poruszanych w swoim poradniku. Dlaczego warto sięgnąć po jej książkę pt. Bądź swoim własnym coachem?
Coaching jako poszukiwanie siebie
Czy wiesz, że wiele z nas nie potrafi odpowiedzieć samodzielnie na pytanie: kim jestem? Eliza Zielińska zwraca na to uwagę, pracując na co dzień z różnymi osobami. Trenerka rozwoju osobistego zauważa, że trudno zbudować pewność siebie, gdy nie zna się własnych potrzeb, atutów czy słabych stron. Często skrywamy się za maską, którą ktoś dla nas stworzył – rodzice, firma czy środowisko, w którym funkcjonujemy na co dzień. Niewiele osób zadaje sobie pytanie, czy ta maska pokrywa się z ich osobowością? Bardzo często okazuje się, że nie przystaje do naszych wewnętrznych oczekiwań i prawdziwych cech, przez co zaczyna dość mocno uwierać. Na ogół wtedy szukamy pomocy w gabinecie dyplomowanego specjalisty.
Jak psychika wpływa na funkcjonowanie organizmu?
Wykazano, iż zdrowie psychiczne wpływa nie tylko na nasz nastrój, ale też funkcjonowanie całego organizmu. Gdy coś nas przytłacza lub wywołuje lęk, na naszym ciele mogą pojawić się zmiany skórne. Trudno się ich pozbyć w tradycyjny sposób. Często antybiotyki, maści i różnego rodzaju tabletki na niewiele się zdają. Zmiany dermatologiczne są bowiem ściśle powiązane z kondycją psychiczną. To nad nią należy popracować, aby cieszyć się nie tylko dobrym samopoczuciem, ale też atrakcyjnym wyglądem. Przewlekły stres czy lęk może też powodować zaburzenia pracy układu pokarmowego czy nerwowego. Lekarz po przeprowadzeniu diagnostyki nie jest w stanie wskazać przyczyny dolegliwości, dlatego kieruje pacjenta do psychoterapeuty. Przynajmniej tak powinna wyglądać procedura w sytuacji braku stwierdzenia fizjologicznych podstaw np. niedyspozycji ze strony układu pokarmowego.
Poznanie potrzeb i marzeń przybliża nas do szczęścia
Aby cieszyć się pełnią życia i zdrowia, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie mamy potrzeby? Czego pragniemy? O czym marzymy? Jeśli głębiej wejdziemy w siebie, swoje oczekiwania, to zaczniemy dostrzegać kierunek, w którym powinniśmy podążać. Np. marzymy o tym, aby nasza praca zaspokajała potrzebę tworzenia. Może to oznaczać konieczność przebudowania dotychczasowego życia. To spore wyzwanie, ale jeśli je podejmiemy, możemy wyzbyć się frustracji i stanów przygnębienia, z którymi borykamy się od pewnego czasu.
Dysfunkcyjne schematy z dzieciństwa – dlaczego warto je poznać?
Bądź swoim własnym coachem to poradnik, w którym Eliza Zielińska zwraca uwagę na destrukcyjne schematy z dzieciństwa, które wciąż pozostają w nas żywe. Na ogół nie zdajemy sobie sprawy, co stoi za naszym wybuchem złości czy unikowym usposobieniem. Może unikamy każdej kłótni czy wymiany zdań, aby nie spotkać się z odrzuceniem, którego często doświadczaliśmy w dzieciństwie ze strony rodziców? Niestety, nie wszyscy opiekunowie kształtują w nas zdrową autonomię. Eliza Zielińska w książce Bądź swoim własnym coachem stawia pytania, które przybliżają cię do ustalenia schematów, którymi się kierujesz. Dzięki nim odnajdziesz też źródło problemów.
Jak uniknąć powielania błędów?
Jeśli uświadomimy sobie dysfunkcyjne schematy z dzieciństwa, możemy zastępować je „prawidłowym” oprogramowaniem. Dużo łatwiej będzie nam też zapanować nad emocjami, które nas zalewają. Nasze życie stanie się bardziej świadome, a przez to szczęśliwsze. Warto potraktować książkę Elizy Zielińskiej pt. Bądź swoim własnym coachem jako początek zmiany. Na zawarte w niej pytania należy szczerze odpowiedzieć przed samym sobą, nawet jeśli towarzyszy temu ból. Dopóki nie dotrzemy do tego, co skrywamy głęboko w sobie, wciąż będziemy powielać te same błędy i oddalać się od celu.
Bądź swoim własnym coachem – poradnik psychologiczny stworzony przez specjalistkę
Poradnik został napisany niezwykle przystępnym językiem. Na uwagę zasługuje holistyczne podejście Elizy Zielińskiej do tematyki coachingu. Czerpie ona z wiedzy psychologicznej. Jej pytania są trafne i mają racjonalne podstawy. To niewątpliwie wartościowa pozycja stworzona przez osobę posiadającą stosowną wiedzę i doświadczenie. W Polsce prawo nie reguluje zawodu coacha, dlatego ważne jest, aby korzystać ze wskazówek osób z odpowiednim wykształceniem, które wnoszą do naszego życia realną wartość.