Oberżyna, gruszka miłości, jajko krzewiaste – to wszystko potoczne nazwy psianki podłużnej, czyli popularnego również w Polsce bakłażana. Ten fioletowawy owoc zwiastuje schyłek lata i przygotowuje nas na obfitość darów jesieni.
Gotowanie
Bakłażan łatwo przejmuje smak otaczających go składników, dlatego często stosuje się go jako bazę. Doskonale nadaje się do smażenia, gotowania i grillowania. Ma lekkie działanie pobudzające, ze względu na śladowe ilości nikotyny. Nie są to wielkie ilości – musielibyśmy zjeść 9 kilogramów miąższu, żeby przyjąć dawkę równą połowie papierosa.
Oberżyna łatwo wypija tłuszcz, dlatego należy unikać smażenia czy duszenia – w ten sposób bakłażan pozostanie mniej kaloryczny. Jest to szczególnie ważne, gdyż sam w sobie bakłażan należy do potraw ciężkostrawnych. Może powodować uciążliwe wzdęcia, dlatego raczej nie powinno się go podawać małym dzieciom.
Ze względu na swą wyjątkową sytność i zawartość witamin, bakłażan jest podstawą wielu posiłków ubogich rejonów Afryki i Azji. Bardzo ciekawą potrawą jest bakłażan o rybnym aromacie… w którym nie ma ani jednego kawałka ryby! To kompozycja przypraw, w tym czosnku, chili i imbiru sprawia, że danie zyskuje charakterystyczny zapach.
W wielu krajach uznawany jest za afrodyzjak – 10 marca ma swoje święto, zwane Bakaman. Tego dnia trzeba zjeść jak najwięcej gruszki miłosnej, by zapewnić sobie szczęście.
Joanna Pastuszka-Roczek