Potrzebę przechowywania próbek DNA dostrzeżono już dawno. W 2009 roku Magazyn Time ogłosił biobanki jedną z 10 idei, które zmieniają świat.
W dodatku zmiany te są charakterystyczne dla każdego organizmu, w którym rozwija się choroba. Nikt z nas nie choruje tak samo. Oznacza to tyle, że mutacje, które są przyczyną chorób są inne u każdego pacjenta, a nawet różne potrafią być genomy komórek w obrębie jednego guza.
Wiedzieć na pewno
Jak zatem dotrzeć do prawdziwego sprawcy nowotworu? Pierwszej mutacji, która zapoczątkowała proces chorobowy u danego pacjenta? Tej, która byłaby najwłaściwszym celem terapii?
Najlepszym sposobem, co dowiedziono wiele lat temu, jest przeszukanie genomu komórek pacjenta znajdujących się w różnych stadiach nowotworzenia, i przyrównanie ich do wzoru sprzed początku procesu. A najlepszym źródłem takich danych jest oczywiście próbka zachowana w stanie nienaruszonym, w banku.
Nie dajmy się zwieść przekonaniu, że przechowywanie próbek i efektywne ich wykorzystanie to odległa przyszłość. Już dziś na całym świecie istnieją setki „żywych przykładów” na skuteczność medycyny spersonalizowanej opartej na zapisie genetycznym. O konkretnych zastosowaniach nowoczesnej medycyny można przeczytać na ebdna.pl.
Europejski Bank DNA