Niedobór witaminy K – jednej z najważniejszych w organizmie – prowadzi do poważnych zaburzeń zdrowotnych. Czy oznacza to, że osoby z zakrzepicą również powinny sięgać po jej suplementy?
Rozpuszczalna w tłuszczach witamina K jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć głównie kojarzymy ją z procesami krzepnięcia krwi, w rzeczywistości pełni o wiele więcej różnorodnych funkcji w organizmie. Niedobór witaminy K prowadzi do poważnych zaburzeń zdrowotnych, takich jak osteoporoza, próchnica czy miażdżyca.
Jaka witamina K2 jest najlepsza?
Niestety nie zawsze możliwe jest dostarczenie witaminy K z dietą. Co więcej, produkty roślinne, w których występuje, zawierają postać K1, natomiast dla naszego zdrowia najważniejsza jest witamina K2. Dlatego w wielu przypadkach wskazana jest suplementacja. Jak jednak podkreślają eksperci z firmy Mito-Pharma, producenta i dystrybutora suplementów, należy zwracać baczną uwagę na jakość stosowanych preparatów, gdyż naprawdę bezpieczne i skuteczne są jedyne te produkty, które dostarczają naturalnej witaminy K2 MK-7.
Działanie K2 MK-7
Jak dowodzą badania, witamina K2 uczestniczy w mineralizacji kości i utrzymywaniu ich prawidłowej gęstości. Pomaga też chronić układ krążenia i uniknąć miażdżycy, ponieważ sprawia, że wapń nie odkłada się w naczyniach krwionośnych, tylko przedostaje się do kości. Oprócz tego stwierdzono ważną rolę witaminy K2 w profilaktyce i leczeniu wielu innych schorzeń jak np. cukrzyca i choroba Alzheimera.
Dlaczego najlepiej przyjmować ją w postaci K2 MK-7? Ponieważ to naturalna postać witaminy K, która wykazuje lepszą stabilność i zdolność akumulacji we krwi. Przede wszystkim jednak ma znacznie wyższą biodostępność. Dzięki temu wystarczą już niewielkie dawki witaminy K2 MK-7, by skutecznie zadziałała.
Witamina K a procesy krzepnięcia
Skoro już o bezpieczeństwie mowa, to wiele wątpliwości budzi stosowanie witaminy K2 Mk-7 przez osoby z zakrzepicą, a zwłaszcza stosujące leki przeciwzakrzepowe. Nic dziwnego: związek ten aktywnie uczestniczy w procesach krzepnięcia krwi. Odpowiada m.in. za aktywację niektórych czynników krzepnięcia krwi (II, VII, IX, X) białek C i S. Regulacyjny wpływ witaminy K na te procesy wynika ponadto z jej roli w regulowaniu gospodarki wapniowej organizmu.
Wszystko to sprawia, że jeśli w organizmie brakuje witaminy K2 MK-7, szybko pojawiają się objawy związane z zaburzeniem procesów krzepnięcia krwi. Mogą to być krwotoki z nosa, siniaki na skórze, krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów czy bardzo obfite miesiączki.
Czy witamina K jest bezpieczna przy lekach przeciwzakrzepowych?
Właściwości witaminy K2 MK-7 sprawiają, że jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu krzepnięcia, zabezpieczając nas przed powikłaniami krwotocznymi. Z tego samego powodu jej nadmiar lub duże wahania spożycia mogą istotnie zaburzać działanie leków przeciwzakrzepowych, które mają działać odwrotnie do niej. Nie dotyczy to jednak wszystkich farmaceutyków – witamina K2 nie ma wpływu na działanie tzw. nowych leków przeciwkrzepliwych, np. Pradaxy.
Nie można też powiedzieć, że K2 (zwłaszcza w niewielkich dawkach) prowadzi do zakrzepicy. Co więcej, właśnie jej niedobór może spowodować odłożenie wapnia w naczyniach krwionośnych pod postacią blaszek miażdżycowych!
W przypadku zakrzepicy nie ma zatem potrzeby całkowitego rezygnowania ze spożycia produktów obfitujących w ten związek (takich jak zielone warzywa, natto, wątróbka czy algi). Wystarczy zadbać o równomierną podaż witaminy K2 MK-7 każdego dnia – bez nadmiernych wahań.
Jednak przed rozpoczęciem suplementacji osoby biorące leki przeciwzakrzepowe powinny bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Pomoże to rozwiać wątpliwości w konkretnym przypadku.