Sen jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych naszego organizmu. Pozbawione odpowiedniej dawki snu jesteśmy nie tylko osłabione, ale też rozsierdzone, nerwowe, zestresowane i wyjątkowo podatne na stany depresyjne. Czy można jednak coś na to poradzić, gdy mimo szczerych chęci nie potrafimy usnąć?
Badania nad zjawiskiem klimakterium wykazują, że zmniejszenie stężenia estrogenu i progesteronu może prowadzić także do zaburzeń snu. Warto jednak zauważyć, że problemy z zasypianiem nie muszą stanowić czynnika samoistnego, mogą być one warunkowane innymi objawami menopauzy, jak pojawianie się uderzeń gorąca, nocnych potów, zaburzeń nastroju czy zaburzeń oddechu podczas snu.
Wpływ HTZ
Aby złagodzić przekwitanie oraz wyrównać gospodarkę hormonalną organizmu, lekarz może zalecić nam stosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Ma ona na celu wyeliminowanie niepożądanych skutków niedoboru hormonów, co zwykle łagodzi lub nawet eliminuje nieprzyjemne objawy menopauzy.
W przypadku zaburzeń snu, które – jak zostało wspomniane – częstokroć są efektem nie tyle przechodzenia samej menopauzy, lecz naszej reakcji psychicznej na jej objawy, sytuacja nie jest niestety prosta. O ile bowiem HTZ jest w stanie doraźnie zaradzić problemom wynikającym ze zmniejszonego stężenia estrogenu i progesteronu w organizmie, o tyle wpływ terapii na czynniki psychologiczne jest ograniczony.
A. Złotkowska