Żyjemy w czasach, w których stres towarzyszy nam nieustannie. Niepewna sytuacja na rynku pracy sprawia, iż nie możemy zaplanować wydatków czy długotrwałych inwestycji. Coraz częściej problemy zawodowe powodują bezsenność.
Stres odbija się negatywnie na funkcjonowaniu naszego organizmu. Kiedy dopada nas zdenerwowanie, nie potrafimy normalnie funkcjonować. Osoby, które żyją w permanentnym stresie niewiele jedzą i nierzadko skarżą się na problem z zasypianiem. Przewracając się z jednego boku na drugi, zastanawiają się, skąd wezmą pieniądze na remont.
Problemy w pracy a życie rodzinne
Z przeprowadzonych badań wynika, iż problemy w pracy coraz częściej rzutują na życie prywatne. Nie potrafimy oddzielić tych dwóch stref. Jeśli przez firmę przetoczyło się tornado, odreagowujemy na bliskich. Czepiamy się drobiazgów, wytykamy im każde, nawet najmniejsze potknięcie. Nierzadko zdarza się, iż sprzeczka z koleżanką z pracy staje się zarzewiem konfliktu z mężem. Kiedy wieczorem próbujemy zmrużyć oczy, dopadają nas wyrzuty sumienia. Czujemy się odpowiedzialne za kłótnię z mężem. Zdajemy sobie sprawę, że zraniłyśmy go niezasłużoną krytyką.
Hormony stresu
Za trudności w zasypianiu odpowiadają hormony. Kortyzol i adrenalina wydzielają się wówczas, gdy w naszym życiu pojawia się stres. Wspomniane substancje mają za zadanie zmobilizować nas do walki o przetrwanie.
Adrenalina – działanie
Adrenalina uruchamia mechanizm: „uciekaj albo walcz”. Ten hormon zwiększa naszą szansę na przetrwanie. Adrenalina wyostrza bystrość umysłu i umożliwia opracowanie rozwiązania, które pozwoli nam ustrzec się przed zagrożeniem. Niebezpieczeństwa nie należy traktować dosłownie. Pod tym sformułowaniem mieści się zarówno bezpośrednie zagrożenie życia, jak i ryzyko utraty pracy.
Irmina