Bieg maratoński to ekstremalny wysiłek fizyczny. Bieg na historycznym dystansie 42.195km jednych przeraża ogromem kilometrów do pokonania, dla innych przeciwnie – jest atrakcyjnym wyzwaniem. Zdrowy organizm odpowiednio przygotowany bez uszczerbku na zdrowiu zniesie ten wysiłek – bez względu na wiek.
W Polsce i na świecie średnia wieku w maratonach to około 40 lat. Zdarzają się osoby, które rywalizują ze sobą o nagrody w kategoriach wiekowych 70- czy 80-latków. Stale rośnie zainteresowanie biegami ulicznymi, coraz bardziej popularnymi i w naszym kraju, które są organizowane w każdym województwie, w niemal wszystkich większych miastach.
W roku 1990 polskie maratony ukończyło 2032 osób, natomiast 20 lat później (w 2010 roku) aż 17214 osób. W ubiegłym roku w 34 różnych miejscach w Polsce rozegrano biegi maratońskie, którym często towarzyszyły inne biegi i imprezy towarzyszące na różnych dystansach i o różnych stopniu trudności. Trudność zależała od np. nawierzchni – od piachu, lasu po asfalt czy różnic wysokości – nawet w miastach może być na trasie sporo stromych podbiegów, niczym w biegach górskich.
Nie tylko dla biegowej elity
Maraton to coś więcej niż morderczy bieg czy wyścig, to filozofia zdrowego aktywnego stylu życia. Są ludzie, który nie wyobrażają sobie życia bez codziennej dawki biegania, zachowują się jak uzależnieni.
Wciągają w swoją pasję całe rodziny, co weekend startują w rozmaitych imprezach biegowych, na różnych dystansach (5, 10 czy 15 km). Startom podporządkowują nawet co roku urlop i plany na zwiedzanie tych zakątków kraju czy świata, gdzie organizowany jest atrakcyjny bieg z imprezami towarzyszącymi, w których może wziąć udział rodzina.
dr Paweł F. Nowak