Biegunka potrafi zaatakować organizm niespodziewanie i w krótkim czasie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Jednak nie każda jest od razu sygnałem rozwijającej się groźnej infekcji. Czasem luźne stolce mogą pojawić się jako skutek przeprowadzonej antybiotykoterapii. Jak zadziałać szybko i skutecznie, aby niemiła przypadłość nie przerodziła się w poważny problem?
Ostrożnie z antybiotykami
Bywają choroby o podłożu bakteryjnym, w trakcie których antybiotykoterapia jest niezbędna do tego, by pomóc małemu organizmowi poradzić sobie z atakującymi go drobnoustrojami. Stosując antybiotyk, należy pamiętać o tym, że ma on negatywny wpływ na florę bakteryjną organizmu – także na przyjazne człowiekowi bakterie żyjące w jelitach. Sporo tych pożytecznych mikrobów czuwa nad prawidłowym przebiegiem procesów trawiennych, a także odgrywa inne ważne role.
Przyjmowanie antybiotyku niszczy mikrobiom naszych jelit, przez co ich funkcje zostają zaburzone – stąd już tylko krok do nieprzyjemnej dolegliwości jaką jest biegunka. Jest to dosyć częsta przypadłość, nie tylko u małych pacjentów. Jeżeli zareagujemy odpowiednio szybko, ryzyko wystąpienia objawów odwodnienia u dziecka może zostać obniżone do minimum.
Pamiętaj o probiotykach
Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się uciążliwych dolegliwości związanych z biegunką poantybiotykową, jest jak najszybsze podanie dziecku probiotyku. Przyjazne szczepy bakterii powinny być przyjmowane przez cały czas trwania antybiotykoterapii – w ten sposób sukcesywnie uzupełniamy niszczoną działaniem antybiotyku florę bakteryjną organizmu. Probiotyk sprawi również, że nie dojdzie do nadmiernego rozwinięcia się bytujących w organizmie grzybów – dzięki czemu przy okazji unikniemy ryzyka grzybicy.
W przypadku odwodnienia – reaguj natychmiast
Dla osłabionego chorobą ciała, dodatkowe odwodnienie spowodowane biegunką może być bardzo niebezpieczne. Należy więc uważnie obserwować malucha i jeżeli tylko wystąpią pierwsze objawy odwodnienia u dziecka zareagować. Sygnałem alarmowym jest przede wszystkim nagła utratą masy ciała – u noworodków i niemowląt nawet do 15%. Kolejne cechy charakterystyczne to wzmożone pragnienie, suchość śluzówek jamy ustnej, a w cięższych przypadkach przyspieszone bicie serca i ogólne osłabienie oraz spadek ciśnienia. Najlepszym sposobem na walkę z odwodnieniem jest po prostu podawanie dużych ilości wody. W skrajnych przypadkach ciężkiego odwodnienia trzeba jechać do szpitala, gdzie zostaną podane kroplówki uzupełniające poziom płynów.