Człowiek otacza się delikatną warstewką złudzeń i uproszczeń, żeby sprawniej, szybciej funkcjonować w społeczności. Nie jest to nic złego, o ile nie przekroczy pewnej granicy. Są nam potrzebne, gdyż nikt nie jest w stanie zapamiętać i zrozumieć wszystko.
Jak z tym walczyć?
Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że nikt nie ma monopolu na prawdę, a przysłowie mówi, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nasza opinia jest ważna, ale nie możemy nią uszczęśliwiać wszystkich na siłę.
Profesor Łukaszewski, uznany polski psycholog, zwykł mawiać: zanim odrzucisz czyjś pogląd, spróbuj przez pięć sekund pomyśleć, co by było, gdyby on miał rację – możesz dojść do bardzo ciekawych wniosków.
Masz prawo popełniać błędy, masz prawo mieć swoje zdanie. Z kolei inni mają prawo się z nim nie zgodzić – to też jest ich zdanie! Nie bój się: jeśli ktoś się z Tobą nie zgadza, nie oznacza to od razu końca świata, raczej okazja do spojrzenia na rzeczywistość z zupełnie innego punktu. Życie jest zbyt barwne, by przeżyć je tylko w jednym odcieniu własnych przekonań.
Joanna Pastuszka-Roczek