Zdaniem ekspertów dziedzina, w której najczęściej, bo w 52 proc. przypadków popełniane są błędy stanowi sam proces leczenia. W 27 proc. winne są złe diagnozy, a 12 proc. zakażenia, których się pacjenci nabawili w trakcie hospitalizacji.
Błędy lekarzy
Lekarze dopuścili się różnych zaniedbań, wśród popełnionych błędów znalazły się operacja niewłaściwej kończyny, nieuzasadnione usunięcie piersi oraz przetoczenie niewłaściwej grupy krwi, co doprowadziło do śmierci pacjenta.
Czy stan norweskiej służby zdrowia gwałtownie się pogarsza?
Miliard koron trafi w ręce 1,5 tys. pacjentów lub ich rodzin. Rekompensatę wypłaci specjalny fundusz odszkodowań, który w zeszłym roku oddalił 3700 wniosków, uznając zażalenia za bezzasadne. Aby lepiej zrozumieć norweskie zjawisko, należy dane z 2014 roku porównać ze statystykami z 2013 roku. Suma odszkodowań w ciągu 12 miesięcy wzrosła o 57 milionów złotych. W Norwegii z roku na rok zwiększa się liczba wniosków napływających do specjalnego funduszu odszkodowań. Mogłoby się wydawać, że poziom tamtejszej opieki zdrowotnej systematycznie się pogarsza. Eksperci jednak stanowczo temu zaprzeczają, podkreślając, iż wzrost wniosków należy tłumaczyć zwiększeniem świadomości pacjentów. Ci ostatni coraz lepiej znają przysługujące im prawa i to, co jeszcze niedawno przechodziło bez echa, teraz staje się podstawą do wypłacenia zadośćuczynienia.
Na jakim etapie lekarze najczęściej popełniają błędy? Okazuje się, iż w ponad połowie przypadków leczenie przebiega nieprawidłowo, a co czwarty błąd w sztuce wiąże się z postawieniem niewłaściwej diagnozy. Dużym problemem są również zakażenia, do których dochodzi podczas pobytu w szpitalu.
Inga