Blog Jacek Bocheński

Jacek Bocheński to znany polski pisarz i publicysta, który ma na swoim koncie zarówno poważne książki zbierające przychylne recenzje wśród krytyków literackich, jak i teksty piosenek takich jak „Rudy rydz”. Przebój dla Heleny Majdaniec został napisany pod pseudonimem Adam Hosper. Jacek Bocheński w wieku 80 lat zaczął prowadzić blog na platformie Blox.pl. Stanowi on zbiór różnych przemyśleń nt. polityki, literatury i życia. Jak skonstruowana jest książka Jacka Bocheńskiego pt. Blog? Co czyni ją wyjątkową?

Blog – Jacek Bocheński mistrzem różnorodności

Jacek Bocheński zdecydował się na nieformalny charakter swojego blogu. Wpisy, które publikuje na platformie Blox.pl są numerowane, pisarz nie nadaje im tytułów. W związku z tym nie sposób odgadnąć, czego będą dotyczyły, dopóki nie zapoznamy się z ich treścią. Książka Blog stanowi zbiór wpisów poczynionych przez Jacka Bocheńskiego przez ostatnich kilka lat. Choć pisarz starał się pisać w miarę regularnie, nie zawsze mu to wychodziło. Poszczególne posty, bo tak nazywa się w świecie internetowym notki publikowane na blogu, różnią się długością i charakterem. Znajdziemy pośród nich zarówno bardzo lapidarne wpisy, jak i rozbudowane przemyślenia autora. Jacek Bocheński opisuje w Blogu rzeczy, które w danym czasie zaprzątały jego umysł. W ten oto sposób referendum ws. oderwania się Sudanu Południowego od Sudanu Północnego sąsiaduje z opisem petunii, która niespodziewanie zaczyna kwitnąć w drugiej połowie października. Sam autor określa ją mianem pogrobowca.

Dzieła Jacka Bocheńskiego

Jacek Bocheński w książce Blog przywołuje też swoje dzieła, w tym książkę Antyk po antyku, która w 2011 roku była nominowana do Literackiej Nagrody Nike.  Wspomina też o książkach, które zostały wydane przed laty i od kilkudziesięciu lat nie doczekały się wznowienia. Dziś na próżno szukać ich w antykwariatach. Nie każdy o tym wie, ale w PRL-u Jacek Bocheński pisał artykuły i robił zdjęcia dla czasopism podróżniczych. Po latach, gdy jeden z tytułów został wznowiony, pisarz otrzymał zapytanie o możliwość wykorzystania jego starych prac w nowym numerze.

Kwestie egzystencjalne a problemy życia codziennego

Jacek Bocheński zajmuje się nie tylko kulturą wysoką i kwestiami egzystencjalnymi takimi jak przemijanie. Interesują go też zwykłe sprawy, którymi usłana jest nasza codzienność.  Protest mieszkańców osiedla ws. budowy nowego bloku spotkał się z zainteresowaniem pisarza. W książce Blog opisał on batalię o zablokowanie tej inwestycji, która miała raz na zawsze odciąć dopływ dziennego światła do niżej położonych lokali mieszkalnych.

Książkę Blog czyta się z przyjemnością. Jacek Bocheński, jak słusznie zauważył w jednym z wpisów, posiada zdolność do objaśniania w prosty sposób skomplikowanych rzeczy. Jego eseje nigdy nie należały do trudnych w odbiorze, dzięki czemu cieszyły się zainteresowaniem czytelników.  Książkę Blog należy traktować jako zbiór ciekawostek i luźnych opowieści z życia pisarza. To książka o wszystkim, co Jackowi Bocheńskiemu w danej chwili wydało się ważne. Pomimo iż w miarę upływu czasu pisarz dostrzegał w swoich notkach niekonsekwencję lub błędy, nie wracał do nich w celu wprowadzenia korekty. Postanowił bowiem traktować blog w sposób zgodny z jego definicją. Spisywania swoich przemyśleń pod wpływem ulotnej chwili.  Z czasem nasze wnioski nabierają innego kształtu, ale nie o to chodzi, aby powracać do  starych wpisów i modyfikować je o to, co dziś już wiemy, a wcześniej mogliśmy tylko przypuszczać. Jacek Bocheński takie wprowadzanie korekt traktował bowiem niczym zafałszowywanie rzeczywistości. A na to nie chciał i nie mógł sobie pozwolić.

 

Irmina Cieślik