Stawy są to miejsca, w których stykają się dwie (i więcej) kości. Składają się z chrząstki, więzadeł, ścięgien, kaletek i błony maziowej, która wyściela torebkę stawową. Stawy są niestety podatne na urazy.
Czasami ich ból nie jest więc niczym niezwykłym. Jednakże często ból ten występuje wraz z objawami innych chorób. Dodatkowe objawy mogą wiele powiedzieć o przyczynie bólu stawów, dlatego podczas diagnozowania konieczna jest współpraca lekarza z pacjentem.
Wraz z typowymi objawami, jak obrzęk, ból stawu, ograniczenie ruchomości stawu, niemożność jego obciążenia, sztywność czy widoczne zniekształcenia, mogą występować również inne niepokojące symptomy. Należą do nich: bóle brzucha, suchość w jamie ustnej, wysypki w okolicach stawów, suchość skóry, pojawienie się łuszczących plam na skórze, zwiększona ilość wydalanego moczu, objawy przypominające przeziębienie, a także gorączka o nieznanej etiologii.
Już te symptomy powinny być dla nas wystarczająco niepokojące i skłonić do natychmiastowego umówienia wizyty u lekarza. Jednakże istnieje jeszcze grupa objawów, które mogą wskazywać na zagrożenie życia.
Ból stawów współwystępuje wtedy z takimi dolegliwościami jak: ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, wysoka gorączka, trudności w oddychaniu, osłabienie mięśni, krwawienia nawet z drobnych skaleczeń, utrata wagi bez wyraźnej przyczyny, zaczerwienienie, powiększenie się węzłów chłonnych.
W trosce o swoje zdrowie (i życie) należy wtedy niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, każda zwłoka może mieć bardzo poważne konsekwencje.
Redakcja