bole-glowy-i-migreny

Mam dla Ciebie dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że menopauza może wywołać u Ciebie skłonność lub nasilić bóle głowy i migreny. Na szczęście, jest jeszcze wiadomość dobra: Jeśli Twoja migrena ma podłoże hormonalne wraz z przekwitaniem powinna zaniknąć bezpowrotnie.

Czasami bóle głowy pojawiają się w momencie, kiedy wkraczasz w okres okołomenopauzalny, ponieważ poziom hormonów w Twoim organizmie jest zachwiany i zmienia się. To jeden z bardzo typowych objawów dla tego okresu. Z drugiej strony, jeśli przed menopauzą byłaś podatna na bóle głowy i migreny, w jej trakcie możesz zauważyć, że miewasz je rzadziej, a nawet pozbyć się ich na dobre. Wszystko z powodu hormonalnego zamieszania.

Mimo że migrena jest uważana za jedną z najstarszych chorób, niestety wiedza na
jej temat nie jest wystarczająca, aby po kilku jej objawach określić, jakie ma
przyczyny występowania czy jak ją wyleczyć.

Zawsze można jednak złagodzić objawy. Jak?
Oto kilka sprawdzonych sposobów:

  • Połóż się na chwilę w ciemnym, przewietrzonym pomieszczeniu, z zimny
    okładem na głowie.
  • Unikaj kofeiny oraz innych wywołujących migrenę pokarmów, takich jak żółty
    ser i czekolada.
  • Utrzymuj poziom cukru we krwi w górnej granicy normy.
  • Przy leczeniu farmakologicznym stosuje się standardowe środki przeciwbólowe, a także środki specyficzne, przeciwmigrenowe: alkaloidy, sporyszu i tryptany.
  • Pamiętaj, że powinnaś ograniczać spożycie białka, skrobi i tłuszczów

Bardzo istotne są działania zapobiegawcze. Pacjentki (bo 3-4 razy więcej osób cierpiących na migrenę to kobiety) z przewlekłymi i nawracającymi bólami głowy powinny być dokładnie pouczone o możliwości uzależnienia i ściśle kontrolować zażywane leki.
Niestety, może się okazać, że przed migreną ucieczki nie ma.

Agnieszka