Miesiączka to naturalna zjawisko fizjologiczne. Niestety, część kobiet znosi ją bardzo źle. Czasem pojawia się dokuczliwy ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Kiedy indziej krwawienie jest bardzo intensywne, przez co trudno uprawiać sport czy wyjść na spacer z przyjaciółką. Jak radzić sobie, gdy miesiączka jest bolesna?
Skąd się biorą bolesne miesiączki?
Nawet kobiety, które zazwyczaj nie skarżą się na dolegliwości menstruacyjne, czasem mają bardziej bolesny okres. Wynika to z różnych czynników. Na to, jak się czujemy, wpływa m.in. równowaga hormonalna. Czasem jakiegoś związku chemicznego jest za dużo lub za mało, przez co na twarzy pojawiają się pryszcze, woda zatrzymuje się w organizmie, a skurcze macicy są nieregularne i bolesne. Dokuczliwym dolegliwościom może sprzyjać też zła dieta – nadmiar soli, niewielka ilość błonnika sprzyjają obrzękom i zaparciom. Z kolei gdy jemy za dużo mięsa, a cierpimy na endometriozę, okres może być wyjątkowo bolesny.
Jakie tabletki na silny ból menstruacyjny?
Bolesna miesiączka czasem jest tak uciążliwa, że bierzemy urlop na żądanie i zostajemy w domu. Jeśli czujesz się naprawdę źle, możesz sprawdzić, jak działa Ketonal. To silniejszy środek przeciwbólowy od paracetamolu czy ibuprofenu. Obecnie jest dostępny bez recepty. Pamiętaj, aby go nie nadużywać. Powinien to być środek, po który sięgasz jak po ostatnią deskę ratunku. Zawsze stosuj go zgodnie z zaleceniami producenta, gdyż jest naprawdę silniejszy od innych tabletek przeciwbólowych.
Kiedy na bolesny okres pomaga aktywność fizyczna?
Czasem bolesna miesiączka nie jest aż tak uciążliwa. Owszem, odczuwasz dyskomfort, ale można go opanować w naturalny sposób, np. leżąc z ciepłym termoforem na brzuchu. Niektórym kobietom paradoksalnie pomaga aktywność fizyczna. Oczywiście, trzeba mierzyć siły na zamiary. Gdy krwawisz bardzo mocno i nawet podpaski o najwyższej chłonności dość szybko przeciekają i wymagają wymiany, to znak, że lepiej nie przesadzać z ćwiczeniami fizycznymi, gdyż można sobie w ten sposób napytać biedy. Jednak gdy krwawienie jest normalne, ból stosunkowo słaby, to odpowiednio dobrane ćwiczenia, lekkie rozciąganie etc., mogą zredukować uciążliwe dolegliwości. Dzieje się to m.in. w wyniku wydzielania endorfin, zwanych też hormonami szczęścia. Związki te są uwalniane m.in. podczas aktywności fizycznej.
Dlaczego podczas miesiączki masz biegunkę?
Wiele kobiet podczas okresu, zwłaszcza tego bolesnego, ma lekką biegunkę. To całkowicie naturalne zjawisko, ponieważ skurczom ulegają wszystkie mięśnie gładkie, nie tylko te wchodzące w skład macicy. W rezultacie częściej się wypróżniasz. Biegunkę mogą też spowodować leki rozkurczowe, które bierzemy podczas okresu po to, by ból menstruacyjny ustąpił. Warto w takiej sytuacji pamiętać o probiotykach, te możesz kupić w aptece online lub w sklepie spożywczym w postaci jogurtu naturalnego czy kapusty kiszonej.