brak-ruchu-przyczyna-reumatyzmu

Choć występowanie reumatyzmu (a właściwie reumatoidalnego zapalenia stawów) jest wynikiem zaburzeń układu immunologicznego, to na pojawienie się jego symptomów może być zależne również od prowadzonego stylu życia.

Obok uwarunkowań genetycznych czy hormonalnych istotne są również takie czynniki takie jak nadwaga, nieodpowiednia dieta, palenie papierosów czy brak ruchu. Istnieje błędne przekonanie, że na choroby reumatyczne zapadają najczęściej osoby w wieku podeszłym. W rzeczywistości siedzący tryb życia sprawia, że na reumatyzm chorują coraz młodsze osoby.

Nie od dzisiaj wiadomo, że ruch jest bardzo ważny, zarówno dla ogólnego stanu organizmu, jak i dla funkcjonowania jego poszczególnych elementów – w tym kości, stawów czy mięśni.

Po co stawom ruch? Chrząstka stawowa nie jest zaopatrywana w składniki odżywcze czy tlen w wyniku przepływu krwi. Tę rolę spełnia bowiem maź stawowa. Poprzez nacisk i odciążanie chrząstki odbywa się dostarczenie tlenu i składników odżywczych, oraz usunięcie produktów rozpadu i dwutlenku węgla. Ruch jest zatem konieczny aby „nakarmić” chrząstkę stawową i zapobiec zwyrodnieniom. Brak aktywności fizycznej ma również negatywny wpływ na jakość kości oraz na koordynację ruchową – mogą pojawiać się problemy z utrzymywaniem równowagi.

Prostą konsekwencją siedzącego trybu życia oraz nieodpowiedniej diety jest nadwaga. A ta szkodzi stawom wyjątkowo – występują bowiem liczne przeciążenia, a czasem przedwczesne zużycie stawów. Do podobnych skutków prowadzi ciężka fizyczna praca o jednostajnym charakterze (powtarzalnych ruchach).

Warto po całodziennej pracy (w której jesteśmy zmuszeni do pozostawania w bezruchu) zdecydować się na aktywny wypoczynek, rekreację na łonie natury – dbając jednocześnie o to, aby pod wpływem nadmiernego wysiłku nie przeciążyć stawów. Są one bowiem wrażliwe na urazy.

Redakcja