Brzydsza siostra to bardzo mądrze skonstruowana powieść o problemach, z jakimi borykają się nastolatki. Wbrew pozorom książka, która wyszła spod pióra Sariah Wilson, nie jest tylko skierowana do młodych dziewczyn, ale też do dorosłych, którzy mogą pomóc swoim dzieciom, młodszemu rodzeństwu lub też wychowankom przejść przez trudny okres dojrzewania. Na co dzień bardzo często bagatelizujemy problemy, z którymi borykają się nastolatki, co wcale nie jest dobre. Te z czasem narastają do gigantycznych rozmiarów, mogą prowadzić do niskiej samooceny, a nawet depresji.
Życie w cieniu idealnej siostry
Brzydsza siostra to historia Matildy, która uważa się za dużo gorszą od faworyzowanej siostry. Główna bohaterka ma nieodparte wrażenie, że Ella jest zawsze lepiej postrzegana niż ona. Wprawdzie w stanie rozgoryczenia Matilda formułuje wobec swojej przyrodniej siostry wiele bezpodstawnych zarzutów, ale jak można lubić chodzący ideał, do którego jest się ciągle porównywaną na swoją niekorzyść? Główna bohaterka ma dość, że Ella zachowuje się nienagannie, bierze udział we wszystkich akcjach charytatywnych i jeszcze pracuje dorywczo, by nie pobierać kieszonkowego od swojego ojczyma.
Gdy siostra jest z facetem, którego kochamy
Jednak tym, co Matildzie ciąży najbardziej jest fakt, iż zakochała się w Jake`u, chłopaku, który spotyka się z Ellą. Dziewczyna postrzega go jako największe ciacho w szkole, do której uczęszcza. Na dodatek Matilda musi ukrywać swoją pasję, gdyż boi się reakcji ojca. Jest on szanowanym artystą, którego dorobek został wysoko oceniony za życia. Czy Matildzie uda się odzyskać własne ja i żyć pełną piersią? Czy główna bohaterka odważy się wyznać swoje uczucia Jake`owi i powie ojcu o swojej pasji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w powieści Brzydsza siostra.
Nierówne traktowanie dzieci i faworyzowanie jednego z nich
Sariah Wilson zdecydowała się podjąć dość ciężki temat, jakim jest nierówne traktowanie dzieci, co skutkuje obniżoną samooceną jednego z nich. Autorka poświęciła też sporo miejsca strachowi przed odrzuceniem i lękowi związanemu z brakiem akceptacji najbliższych. Na co dzień rodzice często nie zdają sobie sprawy, że swoją surowością mogą zrażać dziecko do bycia sobą, co z pewnością nie jest dobre dla jego rozwoju psychospołecznego. Brzydsza siostra to niewątpliwie tytuł zasługujący na uwagę.