Jak zbudowane jest ludzkie oko? Jeśli ze szkolnych lekcji biologii pamiętasz niewiele, lub po prostu chcesz pogłębić swoją wiedzę, w tym wpisie przybliżymy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat – https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/budowa-oka.
Wzrok przez większość uważany jest za najważniejszy zmysł – dostarcza nam około 80 procent informacji i angażuje ponad 10 procent wszystkich komórek nerwowych w naszym organizmie. Budowa oka to niesamowity mechanizm, który odbierając wrażenia wzrokowe przekazuje je dalej, aż w końcu przewodzone bodźce zostają przetworzone w odpowiednich ośrodkach w korze mózgowej.
Gałka oczna jest w kształcie kuli, jej średnica to średnio 2,4cm – to w większości ciało szkliste, które dzięki wysokiemu ciśnieniu zachowuje kulisty kształt. W gałce ocznej wyróżniamy 3 błony: wierzchnia to zewnętrzna błona włóknista, która składa się z twardówki i rogówki. Środkowa – naczyniowa – to tęczówka, ciało rzęskowe i naczyniówka, natomiast wewnętrzna nazywana jest siatkówką. Jeśli nasza budowa oka nie jest prawidłowa, wiele wad można skorygować stosując soczewki kontaktowe.
Jak wiadomo z lekcji biologii, najbardziej zewnętrzna warstwa odpowiedzialna jest za załamywanie światła w oku. Gdy promienie przejdą przez rogówkę, ich natężenie osłabiane jest w tęczówce. Tak wstępnie przyjęty strumień światła pada na siatkówkę, która jest odpowiedzialna za odbiór obrazu. Obecne poza plamką żółtą pręciki, a także czopki (skupione właśnie na plamce żółtej), to komórki fotoreceptorów, które rozróżniają światło, kolory i kształty. Niedaleko nich znajduje się plamka ślepa, która łączy komórki światłoczułe z nerwem wzrokowym – to właśnie tam impulsy przekazywane są do mózgu, gdzie w płacie potylicznym znajduje się korowy ośrodek mózgu, przetwarzający obraz na informacje.
Tekst partnera