Cena wolności to thriller autorstwa K.J. Howe, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Przedstawiono w nim pracę Quantum International Security – firmy, która zajmuje się odbijaniem porwanych zakładników. Dlaczego warto sięgnąć po tę pozycję literacką?
Cena wolności – powieść o zespole odbijającym zakładników
Thea Paris jest szefową załogi zajmującej się prowadzeniem negocjacji i odbijaniem zakładników. Pracuje w firmie Quantum International Security, która cieszy się powszechnym szacunkiem i uznaniem. To właśnie do niej zgłaszają się wszyscy ci, którzy pragną odzyskać uprowadzonych bliskich i pracowników. Choć Thea Paris jest kobietą, to właśnie ona dowodzi załogą podczas akcji. Ma pod sobą grupę mężczyzn, od której wymaga wykonywania rozkazów. Każda niesubordynacja bowiem może zakończyć się śmiercią zakładnika lub któregoś z członków załogi. Thea jest osobą niezwykle odważną, która zainteresowała się walką z kidnappingiem za sprawą swojej siostry Nikos. Kobiety jako córki magnata naftowego, Christosa Parisa, znalazły się na celowniku porywaczy. Nikos w wieku 12 lat została uprowadzona. Porwanie to odcisnęło trwałe piętno na jej życiu, pomimo iż jest już dorosła, nie udało jej się uporać z traumatycznymi wspomnieniami z dzieciństwa.
Thea Paris – kobieta w roli przywódcy jednostki specjalnej
6-osobowa załoga dowodzona przez Theę Paris zajmuje się odbijaniem zakładników na całym świecie. Wszyscy jej członkowie zostali gruntownie przeszkoleni. Choć Paris boryka się z cukrzycą i musi pamiętać o regularnym przyjmowaniu insuliny, nie poddaje się. Thea nie zrezygnowała z wykonywania zawodu, który stanowi dla niej swego rodzaju misję. Zawsze ma przy sobie glukometr i stara się prowadzić normalne życie zawodowe.
Thriller z dynamicznie rozwijającą się akcją
Cena wolności to thriller, który rozpoczyna się od wrzucenia czytelnika w środek akcji. Thea Paris wraz z kolegami znajduje się poza granicami kraju, gdzie usiłuje odbić porwanego mężczyznę. Kidnapperzy za jego uwolnienie domagają się kilku milionów dolarów, podczas gdy ofiara jest ubezpieczona zaledwie na milion. W tej sytuacji pomóc może tylko załoga Quantum International Security. Akcja nie do końca przebiega jednak po myśli Thei Paris, jeden z jej kolegów dopuszcza się niesubordynacji. W wyniku zamieszania jeden z członków zespołu i jego dowódczyni zostają ranni. Na szczęście rana Paris jest dość powierzchowna i nie stanowi zagrożenia dla życia.
K.J. Howe i jej feministyczny zarys powieści sensacyjnej
Cena wolności to powieść, która składa się z wielu wątków i dynamicznych zwrotów akcji. W związku z tym czytelnik z pewnością nie może narzekać na nudę w trakcie lektury. Skomplikowane historie mają w sobie coś świeżego, przez co książka K.J. Howe wyróżnia się na tle innych dreszczowców. Na uwagę zasługuje też portret psychologiczny głównej bohaterki. Thea Paris jest kobietą odważną, niezłomną, skłonną do poświęceń i niezwykle opanowaną. W księgarniach rzadko można natknąć się na thriller poświęcony jednostkom specjalnym, którymi dowodzą kobiety. Przyjęło się bowiem, że tylko mężczyźni mogą być postaciami potrafiącymi zachować zimną krew do samego końca. Tymczasem K.J. Howe rzuca inne światło na tę sprawę.
K.J. Howe przed napisaniem powieści pt. Cena wolności długo zbierała wiarygodne materiały. Śledziła zarówno artykuły w gazetach o tematyce kryminalnej, jak i rozmawiała z ofiarami porwań, w tym z Peterem Moore`m, który przez 1000 dni był przetrzymywany wbrew swojej woli na terenie Iraku. K.J. Howe poprzez swoją książkę pragnie zwrócić uwagę świata na problem zakładników, których trzeba odbić z rąk porywaczy. Cena wolności to świetnie skonstruowany thriller, od którego trudno się oderwać ze względu na tempo akcji.
Irmina Cieślik