czy chodzenie w japonkach jest bezpieczne

Wprawdzie wciąż trwa kalendarzowa wiosna, ale w ostatnich tygodniach pogoda nas rozpieszcza. Nieobce są nam upały, gdy termometr pokazuje 30 stopni Celsjusza, zakładamy lekkie, przewiewne ubrania i wygodne klapki. Japonki cieszą się dużą popularnością wśród Polek. Na ulicach miast i w nadmorskich kurortach  często można spotkać kobiety w klapkach z paskiem między palcami. Czy chodzenie w japonkach jest zdrowe?

Chodzenie w japonkach wydaje się być kwintesencją zdrowia. W ich przypadku nie da się założyć skarpetek, zatem stopy mogą się wywietrzyć i nie są narażone na wzmożone wydzielanie potu, co z kolei sprzyja infekcjom grzybiczym. Owszem, japonki są lekkie, wygodne i przewiewne, odpowiednio dobrane można założyć nawet do sukienki. Niestety, tego rodzaju klapki ze względu na pasek pomiędzy palcami mogą doprowadzić do trwałych i nieodwracalnych deformacji.

Chodzenie w japonkach źródłem kontuzji

Chodzenie w japonkach stanowi nie lada wyzwanie. Aby stopa nie wypadła z buta, musimy nieustannie wykonywać dodatkowe ruchy. Niestety, stanowi to poważne obciążenie dla mięśni i pięty. Noszenie tego rodzaju klapek należy do zachowań wysoce kontuzjogennych.  Wystarczy bowiem kawałek krzywego chodnika, by się potknąć i uszkodzić stopę. Niebezpieczne jest także doganianie autobusu w japonkach. Można sobie naprawdę napytać sporo biedy.

Halluksy – do czego może doprowadzić pasek w klapkach

Miłość do japonek może zaowocować halluksami, a wszystko to przez to, że wspomniane klapki ustawiają stopy w nienaturalny sposób. Na noszeniu paska między największym palcem  a drugim w kolejności najbardziej cierpią właśnie palce. Chodzenie w japonkach może doprowadzić do ich trwałego wykoślawienia. Deformacja ta nie tylko wygląda mało estetycznie, ale przede wszystkim jest bolesna.

Czym jest palec młotkowaty

Gdy podnosisz stopę, na przykład wchodząc po schodach, mimowolnie zaciskasz gruby palec na pasku, a to może doprowadzić do powstania palca młotkowatego. Ta deformacja wiąże się z przykurczem zgięciowym palca.  Na dodatek noszenie paska między palcami prowadzi do przerostu w stawie śródstopno-palcowym.

Ostroga piętowa, czyli bolesna przypadłość stóp

Chodzenie w japonkach może zakończyć się ostrogą piętową. Tym mianem określamy stan zapalny w obrębie włóknistych struktur podeszwy stóp.  Ostroga piętowa manifestuje się bólem stopy, który bywa opisywany jako ciągnący i piekący. Dolegliwości bólowe szczególnie mocno dają się we znaki z samego rana lub wówczas, gdy dużo czasu spędzamy w pozycji siedzącej.

 

Japonki – brak oparcia dla kostki

Gdy jesteś na spacerze w japonkach, twoja kostka łatwo może ulec urazowi. A wszystko to dlatego, że ten rodzaj obuwia nie zapewnia jej praktycznie żadnego oparcia.  Chodząc w japonkach po żwirze, kostce brukowej czy krzywym chodniku, łatwo możesz dorobić się poważnej kontuzji.

Uwaga na infekcje!

Ponadto cienki pasek w japonkach nieustannie obciera skórę, przez co może prowadzić do przerwania ciągłości naskórka, powstania drobnych ranek, przez które do organizmu mogą się różne potencjalne patogeny. Niestety, japonki są bardzo infekcjogenne.

Japonki najlepiej zastąpić wygodnymi, dobrze wyprofilowanymi sandałami, które nie będą uciskać palców i zapewnią kostce odpowiednie oparcie.  Najlepiej sięgnąć po buty wykonane z naturalnej skóry, która nie odparzy naszych stóp.

 

Irmina Cieślik