Płuca są niezwykle silnym, ale zarazem delikatnym narządem, narażonym na wiele chorób. Od jakości naszego oddechu zalezy jakość całego naszego życia, dlatego powinniśmy szczególną uwagę poswięcać higienie i zdrowiu naszych płuc.
Wyróżnia się 2 typy nowotworów: drobnokomórkowy oraz niedrobnokomórkowy. Od tego, jaki jest typ raka, zależą rokowania oraz postępowanie chirurgiczne i lecznicze.Zazwyczaj nowotwór nie daje objawów we wczesnym stadium. W miarę postępu choroby pojawiają się objawy, a zaczyna się od uporczywego kaszlu, który powinien być przyczyną wizyty u lekarza.
Aby rozpoznać nowotwór, lekarz przeprowadza odpowiednie badania: musi zebrać dokładny i szczegółowy wywiad lekarski, następnie przeprowadzić badanie przedmiotowe (tj. opukiwanie i osłuchiwanie klatki piersiowej) oraz badania dodatkowe: RTG klatki piersiowej, badanie cytologiczne plwociny, badanie materiału tkankowego lub komórkowego pobieranego podczas badania bronchoskopowego, czyli np. podczas biopsji guza, mediastinoskopii, czyli biopsji węzłów chłonnych śródpiersia, punkcji opłucnej, a także podczas biopsji celowanej guza.
Odma opłucnej
Polega na obecności powietrza w jamie opłucnej z częściowym lub nawet całkowitym zapadnięciem płuca. Badanie, która pozwala na zweryfikowanie, czy chory cierpi na odmę, to radiologia klatki piersiowej oraz punkcja jamy opłucnej.
Rozedma płuc
Polega na powiększeniu ponad normę przestrzeni powietrznych w strukturach płuc znajdujących się obwodowo od oskrzelików. Rozedma rozpoznawana jest zazwyczaj na podstawie szczegółowego wywiadu lekarskiego, podczas którego sprawdza się, czy pojawia lub pojawiała się duszność wysiłkowa, czy nie wystąpiłuy zmiany osłuchowe w płucach, a także na badaniu radiologicznym płuc.
Sabina Sosnowska