choroby-pluc

Płuca są niezwykle silnym, ale zarazem delikatnym narządem, narażonym na wiele chorób. Od jakości naszego oddechu zalezy jakość całego naszego życia, dlatego powinniśmy szczególną uwagę poswięcać higienie i zdrowiu naszych płuc.

Niedodma płuc

Polega na zapadnięciu pęcherzyków płucnych, czego konsekwencją jest niepełne rozprężenie płuca lub części jego miąższu. Niedodma może być niedodmą obturacyjną (zamknięcie światłą oskrzela) lub niedodmą kompresyjną (ucisk z zewnątrz na płuco). Badanie, które pozwoli na wykrycie niedodmy, to badanie radiologiczne klatki piersiowej.

Zator tętnicy płucnej

Polega na zaczopowaniu tętnicy płucnej (zator masywny) bądź obwodowej gałęzi tętnicy płucnej (zator mały), a czego konsekwencją jest upośledzenie wymiany gazowej w płucach. Zator ten jest zazwyczaj zaczopowany skrzepliną, a więc najczęściej jest następstwem powikłań zakrzepowych. Aby określić, czy chory ma zator czy też nie, należy przeprowadzić odpowiednie badania: RTG klatki piersiowej, angiografie płuc, scyntygrafię płuc i badania gazometryczne.

Sarkoidoza (choroba Besniera-Boecka-Schaumanna)

Jest chorobą całego układu odpornościowego. Prajtycznie każdy ludzki narząd może nią być dotknięty, jednak najczęściej pojawia się w płucach (i w węzłach chłonnych). Objawy sarkoidozy są różne – od przewlekłego zmęczenia, poprzez różne bóle, aż po suchy kaszel i skrócenie oddechu.

Sabina Sosnowska