choroby-stawow-dloni

Nasze dłonie narażone są na wiele chorób, a spowodowane jest to przede wszystkim tym, że ciągle ich używamy. Dłonie, palce i nadgarstki są bezustannie w ruchu: czy to w pracy zawodowej, czy w realizowaniu hobby, prawie wszystkich codziennych czynnościach.

Jeśli jednak leczenie zachowawcze nie rozwiązało problemu, stosuje się leczenie operacyjne, czyli zabieg chirurgiczny. Oczywiście najlepszym sposobem na leczenie jest nieużywanie chorej ręki. Często jednak jest to niemożliwe ze względu na pracę czy też zwykłe codzienne czynności. Nerw (tylko lekko uszkodzony!) regeneruje się dopiero po 3-4 miesiącach!

Strzelający paluch (palec trzaskający)

Palec trzaskający to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, która występuje w obrębie dłoni. Typowym objawem tej choroby jest trudność z wyprostowaniem zgiętego palca oraz towarzyszące temu charakterystyczne, bolesne przeskakiwanie. Jeśli choroba jest zaawansowana, to chory nie jest w ogóle w stanie zgiąć palca.

W tej sytuacji najlepszym wyjściem jest zabieg operacyjny. Jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Polega na przycięciu pochewki i uwolnieniu ścięgna, które odpowiada za zgięcie palca. Po zabiegu potrzebna jest rehabilitacja, która pozwoli na powrót do pełnej i bezbolesnej funkcji palców.

Choroby dłoni i stawów w obrębie rąk są często konsekwencją pracy, w której często i długo posługujemy się myszką komputerową. Komputer jest obecnie podstawowym narzędziem pracy oraz bardzo często sposobem na spędzanie wolnego czasu, tak więc należy się spodziewać, iż coraz więcej osób będzie miało problemy z palcami czy całymi dłońmi.

Sabina Sosnowska