Układ krążenia zaopatruje organizm w niezbędne składniki odżywcze (glukozę, tłuszcze i aminokwasy), tlen który jest konieczny do spalania niektórych z tych związków. Krew służy także do transportu hormonów.
Podczas tego procesu budują się tzw. blaszki miażdżycowe, grożą one zablokowaniem tętnicy wieńcowej przez tworzenie zakrzepów krwi, a gwałtowne zablokowanie tętnicy może doprowadzić do zawału serca.
Niedobór estrogenów przyczynia się także do nadciśnienia tętniczego, a te nieleczone może powodować niewydolności serca, zawał oraz udar mózgu, jak i rozwój choroby niedokrwiennej. Na rozwój miażdżycy, prócz zaburzonej gospodarki lipidowej mają wpływ: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, palenie papierosów, bark aktywności fizycznej i otyłość.
Zdrowie kobiet po menopauzie jest uzależnione od tego w jakim stanie był organizm przed menopauzą. Hormonalna terapia zastępcza mimo podawania brakujących estrogenów, nie chroni kobiet przed chorobami serca.
Leczenie menopauzy kluczem do zdrowia
W zapobieganiu chorób układu krążenia ważną rolę pełni profilaktyka. Kobieta w wieku pomenopauzalnym powinna kontrolować podstawowe wskaźniki: poziom cholesterolu czy ciśnienie krwi. Jeśli przed menopauzą zostaną wykryte nieprawidłowości to wczesne rozpoczęcie leczenia o wiele bardziej zwiększa skuteczność terapii.
Dla kobiet w tym wieku istotna jest dieta, która powinna obfitować w dużą ilość warzyw i owoców, tłuszcze, które pochodzą od zwierząt powinny być zastąpione roślinnymi. Należy utrzymywać właściwą wagę oraz być aktywnym fizycznie, należy również unikać picia alkoholu w nadmiarze oraz palenia papierosów, co skutecznie zmniejsza ryzyko układu krążenia i poprawia stan zdrowia.
Kanka