Poczucie humoru, wbrew pozorom, pełni wiele istotnych funkcji. Z jednej strony zbliża do siebie ludzi, wszak lubimy tych, którzy śmieją się z naszych dowcipów, bo mają podobne spojrzenie na pewne kwestie. Do tego dochodzi jeszcze poczucie humoru jako sposób na rozładowanie napięcia czy wyjścia z twarzą z trudnej sytuacji. Jak widać, osiągamy wiele różnych korzyści. W naszym artykule przyjrzymy się z bliska temu, co daje nam poczucie humoru.
Spis treści:
- Dlaczego poczucie humoru przydaje się w trudnych sytuacjach?
- Co daje nam poczucie humoru? Żarty jako sposób na rozładowanie napiętej atmosfery
- Zabawne anegdoty jako sposób na znalezienie przyjaciół
- Uważaj na wulgarne dowcipy
- Żarty jako mechanizm obronny
- Co bawi ludzi?
- Co postrzegamy jako zabawne sytuacje?
- Poczucie humoru jako oswajanie lęku
- Śmieszny filmik zwiększa motywację do monotonnej pracy
- Zabawne anegdoty a poziom inteligencji
Dlaczego poczucie humoru przydaje się w trudnych sytuacjach?
Poczucie humoru zazwyczaj kojarzy nam się z rozrywką, wyjściem na stand-up czy oglądaniem zabawnych filmików w czasie wolnym. Tymczasem, jak pokazuje doświadczenie, ta umiejętność przydaje nam się także w trudnych sytuacjach, które czasem pojawiają się w naszym życiu. Np. gdy podczas spotkania służbowego polejemy się kawą lub sokiem, możemy wyjść z tego z twarzą, żartując z samego siebie. Dzięki temu rozwiązaniu pokazujemy, że mamy dystans i potrafimy sobie radzić w życiu. To może nawet ostatecznie zadecydować o naszym sukcesie.
Co daje nam poczucie humoru? Żarty jako sposób na rozładowanie napiętej atmosfery
Poczucie humoru bywa też nieocenione, gdy musimy rozładować napiętą atmosferę. Życia składa się z różnych sytuacji. Często jest nam smutno i ciężko, gdy np. pojawia się uciążliwy klient. Niemniej zawsze można obrócić pewne rzeczy w żart i poczuć się lepiej. Takie dystansowanie się do problemu nie tylko pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, ale też uruchamia kreatywność i pozwala znaleźć dobre wyjście z sytuacji.
Zabawne anegdoty jako sposób na znalezienie przyjaciół
Wreszcie osoby z podobnym poczuciem humoru śmieją się z tych samych sytuacji czy dowcipów. W związku z tym, iż bawi je to samo, mają ze sobą wiele wspólnego. Prawdopodobnie łączy je także ten sam typ osobowości. Jeśli szukasz nowych przyjaciół, to właśnie wyrażając swój humor i żartując z pewnych sytuacji, możesz trafić na osoby, z którymi będzie ci po drodze.
Uważaj na wulgarne dowcipy
Czasem żarty bywają obraźliwe, a nawet wulgarne. Dzieje się tak, gdy kpimy z pewnych grup społecznych lub przypisujemy im pewne stereotypowe role. Np. w nieprzyjemny sposób żartujemy z gejów lub opowiadamy sobie wulgarne dowcipy o głupich blondynkach. Niewątpliwie takie dowcipy pozbawione dobrego smaku mogą nam zjednać więcej wrogów niż przyjaciół. Warto to mieć na uwadze i zawsze zastanowić się, czy swoimi żartami kogoś nie krzywdzimy.
Żarty jako mechanizm obronny
Zdaniem psychologów poczucie humoru pełni też rolę dojrzałego mechanizmu obronnego. Czasem ktoś nas atakuje w nieprzyjemny sposób. Zarzuca nam coś, czego nie zrobiliśmy. Zamiast się tłumaczyć, że nie jesteśmy wielbłądem, możemy obrócić jego absurdalne podejrzenia w żart.
Co bawi ludzi?
Co nas bawi? Okazuje się, że nie mogą to być sytuacje skrajne. Jeśli jawią się jako zbyt normalne, to nasz umysł nie znajduje w nich nic zabawnego. Natomiast, gdy są zbyt dramatyczne, to odczuwamy strach. Zatem nie rozbawi nas zwykły facet idący ulicą. Także nie będziemy się śmiać, jeśli okaże się on wariatem zaczepiającym przechodniów. Jeśli jednak wykona dziwny gest, to może nas rozbawić.
Co postrzegamy jako zabawne sytuacje?
Zabawne sytuacje to zazwyczaj te, które wiążą się z naruszeniem pewnych norm. Mają w sobie coś niestandardowego, na co byśmy nie wpadli lub czego byśmy się nie spodziewali. Jednocześnie powinny być one odległe od nas i rozegrać się jakiś czas temu. Często gdy pijany sąsiad wpada w nasze drzwi, odczuwamy lęk, że ktoś próbuje się włamać do naszego mieszkania. Jednak z czasem zaczynamy się z tego śmiać i opowiadamy tę historię znajomym jako zabawną anegdotkę. Bo w gruncie rzeczy sąsiad nie chciał zahaczyć o nasze drzwi i nie miał złych intencji. Pozbyliśmy się również ówczesnego lęku.
Poczucie humoru jako oswajanie lęku
Poczucie humoru pozwala zamienić czynniki zagrażające w bardziej neutralne. Np. boimy się zwolnienia z pracy. Jednak możemy sobie zacząć żartować, że wówczas nasza nielubiana kierowniczka sama będzie musiała radzić sobie ze znienawidzonymi przez nas zadaniami. W rezultacie poziom naszego lęku ulega obniżeniu.
Śmieszny filmik zwiększa motywację do monotonnej pracy
Co ciekawe, jeśli czeka nas żmudne i ciężkie zadanie, to pozytywnie na motywację do pracy wpłynie obejrzenie śmiesznego filmiku. Osoby, które tego nie praktykują, szybciej się nudzą i próbują się jakoś oderwać od obowiązków, które je przytłaczają.
Zabawne anegdoty a poziom inteligencji
Naukowcy wykazali, iż poczucie humoru idzie w parze z wysoką inteligencją. Wiele o niej mówi to, z czego się śmiejemy. Osoby inteligentne stawiają na bardziej wysublimowane poczucie humoru. Kobiety cenią sobie zabawnych mężczyzn, ponieważ ci zazwyczaj mają wyższe IQ, które mogą przekazać wspólnemu potomstwu.