Zdrowie psychiczne zwykliśmy postrzegać przez pryzmat różnych doświadczeń z naszego życia. Rzeczywiście często nasze dzieciństwo determinuje nasze późniejsze zachowanie, w tym zwiększoną tendencję do stanów lękowych i depresji. Niemniej to tylko jedna strona medalu. Dr Drew Ramsey w swoim poradniku Co jeść, żeby wzmocnić zdrowie psychiczne przekonuje, że duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne ma dieta.
Czym zajmuje się psychiatria żywieniowa?
Psychiatria żywieniowa to raczkująca dziedzina medycyny, która przynosi wiele cennych odkryć i praktycznych wskazówek. Wpływ diety na zdrowie dostrzegli już kardiolodzy, diabetycy czy ortopedzi. Psychiatrzy jednak dość długo nie zwracali uwagi na tę oczywistą zależność, że nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Niedobór określonych substancji może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu niektórych narządów.
Mózg – najbardziej skomplikowany narząd, który potrzebuje szeregu składników
Dr Drew Ramsey w swojej książce Co jeść, żeby wzmocnić zdrowie psychiczne podkreśla, że nasz mózg stanowi niezwykle skomplikowaną strukturę. Z jednej strony do prawidłowej pracy potrzebuje stałego dopływu glukozy. Z drugiej nie funkcjonuje należycie, gdy zabraknie jakiejś witaminy, minerału, białka czy zdrowych tłuszczów. Nasz mózg, który każdego dnia zużywa ogromne ilości energii, przestaje działać prawidłowo, gdy nasza dieta jest zbyt mało zróżnicowana i nie została odpowiednio zbilansowana. To sprzyja niedoborom substancji odżywczych.
Co jeść, żeby wzmocnić zdrowie psychiczne – poradnik pełny cennych wskazówek
Myli się jednak ten, kto sądzi, że dr Drew Ramsey ułożył dla nas szczegółowy jadłospis i będzie nawoływał do konsumpcji konkretnych produktów spożywczych. Autor poradnika Co jeść, żeby wzmocnić zdrowie psychiczne wskazuje na niezbędne substancje odżywcze oraz opisuje, w jaki sposób wpływają na funkcjonowanie mózgu oraz układu nerwowego. Dr Drew Ramsey wskazuje też źródła występowania poszczególnych składników w naszej diecie. Na szczęście wiele z nich można znaleźć zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Musimy tylko zadbać o to, aby nasza dieta była bardziej zróżnicowana i zbilansowana.
Depresja i stany lękowe – dlaczego tak często na nie chorujemy?
Dr Drew Ramsey zauważył, że na świecie trwa epidemia depresji i stanów lękowych. To dwa najczęściej diagnozowane zaburzenia psychiczne, które psychiatrzy definiują w ściśle określony sposób. Do ich leczenia wykorzystuje się psychoterapię oraz leki, lecz te nie zawsze okazują się tak skuteczne, jak byśmy sobie tego życzyli. Dr Drew Ramsey uważa, że lepsze rezultaty osiągniemy wówczas, gdy podejdziemy do zagadnienia w bardziej zintegrowany sposób i zadbamy o zbilansowaną dietę.
Jak wysoko przetworzona żywność wpływa na zdrowie psychiczne?
Naszemu zdrowiu psychicznemu niewątpliwie nie służy wysoko przetworzona żywność, która dziś jest łatwo dostępna i tania. Chętnie po nią sięgamy, ponieważ wymaga od nas minimum wysiłku. Tymczasem warto przygotować sobie zdrowe posiłki obfitujące w substancje odżywcze. W hamburgerze czy frytkach znajdziemy głównie szkodliwe tłuszcze trans oraz sól. Do słonych przekąsek często dodaje się też glutaminian sodu. Niestety, brakuje w nich witamin i minerałów oraz dobrych kwasów tłuszczowych. Aby je dostarczyć z zewnątrz, należy zadbać o zróżnicowaną i zbilansowaną dietę.
Jakie składniki korzystnie wpływają na zdrowie psychiczne?
Dr Drew Ramsey namawia swoich czytelników do spożywania większej ilości świeżych owoców i warzyw, włączenia do codziennego menu orzechów, nasion, produktów pełnoziarnistych, nabiału, jaj oraz owoców morza. Te ostatnie stanowią bogate źródło kwasów omega-3, które łagodzą stany zapalne w organizmie i stanowią prekursory wielu związków chemicznych. W naszym menu nie może również zabraknąć żelaza, witamin B1, B6, B9, B12 i C oraz cynku, selenu oraz żelaza. Pełną listę składników znajdziecie w poradniku Co jeść, żeby wzmocnić zdrowie psychiczne.
Jak mikrobiota wpływa na pracę układu nerwowego?
Dr Drew Ramsey podkreśla również duży wpływ prawidłowej mikroflory na pracę mózgu i zdrowie psychiczne. Dobre drobnoustroje nie tylko ułatwiają przyswajanie substancji odżywczych i uczestniczą w syntezie niektórych składników, ale też łagodzą stany zapalne, które leżą u źródeł różnych zaburzeń. Odpowiednio skomponowana dieta jest w stanie uchronić nas przed depresją, stanami lękowymi, zapewniając dobre samopoczucie i neuroplastyczność. Niewątpliwie holistyczne podejście do zdrowia psychicznego zasługuje na uwagę. W związku z tym polecamy poradnik Drew Ramseya, który właśnie ukazał się nakładem Wydawnictwa Kobiecego.