Co kryje się w naszych genach

Dziś o genetyce mówi się bardzo wiele, ta gałąź nauki spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, odkąd na świecie pojawił  się koronawirus. Ten odzwierzęcy patogen sieje dziś postrach na całym świecie. Kolejne kraje wprowadzają lockdown, który pamiętamy z wiosny tego roku. Wszyscy zastanawiają się, jak wyprodukować szczepionkę na COVID-19. Coraz częściej mówi się, że będzie ona bazowała na RNA wirusa, nie jego białkach. Prof. Ewa Bartnik w swojej książce Co kryje się w naszych genach? odnosi się nie tylko do obecnej epidemii, ale też terapii genowej oraz nowotworów uwarunkowanych genetycznie. Na początku objaśnia jednak przystępnym językiem podstawowe zagadnienia z dziedziny genetyki.

Czy wiesz, że twój genom składa się także z materiału genetycznego wirusa?

Czy wiesz, że twój genom w pewnym stopniu składa się z materiału genetycznego wirusa? Nie zawsze wbudowanie materiału genetycznego przez tego typu patogeny jest szkodliwe i złe. Dzięki wirusom w procesie ewolucji nabyliśmy wiele cennych cech. Oczywiście, na niektóre patogeny trzeba uważać w sposób szczególny, gdyż te po wbudowaniu swojego materiału genetycznego przejmują kontrolę nad całą komórką. Tak działają m.in. retrowirusy, w tym wirus HIV.

Dziedziczenie cech u człowieka to skomplikowany proces

Przez pewien czas uważano, że jeden gen koduje jedno białko. Tymczasem okazało się, że  może kodować kilka różnych białek. W szkole uczymy się praw dziedziczenia Mendla, są one przydatne, ale w przypadku człowieka niewiele cech dziedziczy się jednogenowo. Zazwyczaj mamy tutaj do czynienia ze współdziałaniem kilku różnych genów.

Dziedziczenie nowotworów

Ewa Bartnik w swojej książce Co kryje się w naszych genach? przygląda się, jak niektóre nowotwory są dziedziczone z pokolenia na pokolenie. Nie zawsze działa tutaj prosty mechanizm. Po pierwsze, można zachorować na raka, nie mając wadliwych genów. Po drugie, oprócz genów duży wpływ mają warunki środowiskowe. Po trzecie, dziedziczenie nowotworów bywa równie skomplikowane jak niektórych cech związanych z wyglądem etc. Zdobycie wiedzy na ten temat może oznaczać dokonanie kroku milowego w medycynie. Dysponując konkretnymi informacjami, możemy wykorzystać inżynierię genetyczną w walce z nowotworami.

Czy każdy test genetyczny jest wiarygodny?

Co kryje się w naszych genach? to także książka, która uczula na firmy, które oferują szeroko zakrojone testy genetyczne. Wystarczy wymaz z jamy ustnej odesłany pocztą, a przekonasz się, jakim typem metabolicznym jesteś, co masz jeść, aby schudnąć etc. Dziś inżynieria genetyczna wciąż poszukuje informacji na pewne tematy. Wciąż nie istnieją proste testy genetyczne, których przeprowadzenie miałoby stać się cudownym panaceum na nadwagę i udzielić nam wszystkich odpowiedzi na trapiące nas pytania. Ewa Bartnik w swojej książce Co kryje się w naszych genach? zwraca uwagę na to, w jakich sytuacjach warto przeprowadzić testy i gdzie tego dokonać.

Książka przybliżająca podstawy genetyki

Jeśli chcesz poznać podstawy genetyki, książka Co kryje się w naszych genach? okaże się niezwykle pomocna. Jednak, jak podkreśla prof. Ewa Bartnik, chcąc zgłębić konkretny temat, musisz sięgnąć po literaturę fachową. Pod koniec poradnika znajdziesz listę wartościowych lektur polecanych przez autorkę. Jej książka została napisana tak obrazowym językiem, że nawet osoba nieposiadająca wykształcenia biologicznego powinna poradzić sobie z zawartymi w niej informacjami.