Co może oznaczać ból pachwin

Ból pachwiny może dotyczyć osoby w każdym wieku, bez względu na płeć i obecny stan zdrowia. W okolicy pachwiny znajduje się wiele nerwów, węzłów chłonnych i narządów jamy brzusznej, co niejednokrotnie utrudnia wykrycie źródła dolegliwości bólowych. Często przyczyną odczuwanego dyskomfortu jest uraz sportowy, choroba zwyrodnieniowa lub martwica kości. Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie diagnozować i leczyć ból pachwin? Jakie objawy towarzyszące powinny wzbudzić nasz niepokój?

Przyczyny bólu w pachwinie – dlaczego cierpimy?

Pachwina to zagłębienie ciała, które znajduje się między okolicą łonową, a przednio-przyśrodkową częścią uda. Istnieje wiele przyczyn dolegliwości bólowych pachwin, które mogą różnić się stopniem nasilenia, czasem trwania i dokładną lokalizacją. Jakie choroby i urazy manifestują się bólem pachwin i okolic?  Jest to m.in.:

  • kamica moczowa,
  • przepuklina pachwinowa,
  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,
  • złamanie zmęczeniowe szyjki kości udowej,
  • żylaki powrózka nasiennego,
  • martwica jałowa kości,
  • tętniak aorty podbrzusznej,
  • ostry stan zapalny w jelicie gruby,
  • ostre zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • endometrioza,
  • choroby weneryczne,
  • stany zapalne jajników i jajowodów.

Ból pachwiny może być też skutkiem urazów sportowych (nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń fizycznych, może doprowadzić do naciągnięcia ścięgien oraz mięśni). Osoby, które zajmują się uprawianiem dyscyplin zawodowo, bardzo często czują ból pachwin spowodowany np. naderwaniem przyczepów mięśni przywodzicieli, czy naderwaniem mięśnia prostego. Czynnikiem sprawczym bólu pachwin, może być też nagłe przybranie na wadze (z tego powodu na dolegliwości bólowe okolic pachwin niekiedy skarżą się kobiety w zaawansowanej ciąży).

Ból pachwin a objawy towarzyszące

Dolegliwości bólowe mogą być jednostronne lub też obustronne. Ból może być ostry lub mieć łagodny charakter, promieniować w konkretnym kierunku albo nasilać się podczas wykonywania różnych czynności (np. wysiłku fizycznego, kaszlu) i przyjmowania danych pozycji. Zdarza się, że pacjenci nie tylko odczuwają ból pachwin, ale też obserwują u siebie obrzęk i zaczerwienienie pachwin. Cierpią z powodu bólu brzucha, mają nudności, gorączkę, czy zaburzenia funkcjonowania układu moczowego.

Jak skutecznie leczyć dokuczliwy ból pachwiny?

Aby rozpoznać przyczyny bólu pachwin należy udać się do lekarza, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, badanie fizykalne, zleci badania morfologiczne i diagnostyczne (np. OB, USG) niezbędne do postawienia właściwej diagnozy. W niektórych przypadkach konieczny może być też rezonans magnetyczny i badanie radiologiczne. Metoda leczenia zależy od przyczyny dolegliwości bólowych pachwin. W celu złagodzenia bólu lekarz może przepisać pacjentowi doustne niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zmniejszą bolesność oraz obrzęk. Ulgę mogą przynieść również plastry przeciwbólowe Itami i maści stosowane miejscowo. Niekiedy konieczne są zastrzyki z kortyzonu lub leczenie chirurgiczne (rekonstrukcja przerwanych tkanek w obrębie pachwiny). Jeśli źródłem bólu jest uraz, wskazana jest również rehabilitacja pod nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty (oczywiście nie bezpośrednio po urazie, potrzebne jest 7-10 dni odpoczynku). Dzięki indywidualnie dopasowanym ćwiczeniom i zabiegom, będziemy mogli wrócić do pełnej sprawności ruchowej. Pomocne mogą być też zimne okłady z lodu. Sportowcy powinni korzystać szczególnie z kinesiotapingu (plastrowania dynamicznego), który zmniejsza ból, wyrównuje napięcie mięśniowe i poprawia mikrokrążenie.

Podsumowując, ból pachwiny może być niegroźnym objawem lub wskazywać na wiele poważnych schorzeń, dlatego nigdy nie powinien być ignorowany. Jeśli nieprzyjemne dolegliwości utrzymują się dłużej, niż 7 dni, gwałtownie przybierają na sile lub ogólny stan zdrowia ulega drastycznemu pogorszeniu, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, by uzyskać należną pomoc medyczną.