Protezy to uzupełnienia, które są tworzone przez protetyków w celu zastąpienia utraconych lub usuniętych naturalnych zębów. Protezy są najczęstszą alternatywą w odbudowie utraconych zębów, umożliwiając osobom poprawę funkcji jamy ustnej i procesu żucia, wzmocnienie fonetyki, usprawnienie w kontaktach społecznych i prowadzenie estetycznie akceptowalnego życia.
Z czego wykonuje się protezy?
W przeszłości protezy wykonywane były z porcelany lub plastiku, natomiast dziś sporządzane są najczęściej z twardej żywicy. Z kolei konstrukcja nośna protez, która utrzymuje sztuczne zęby na miejscu i przypomina naturalną linię dziąseł, jest często wykonana z podobnej żywicy stosowanej do zębów lub z bardziej elastycznego materiału polimerowego, który ściśle przylega do naturalnej linii dziąseł.
Dlaczego należy nosić protezy?
Protezy nie tylko poprawiają nasz wygląd, ale także utrzymują prawidłową strukturę jamy ustnej, wspierając optymalne funkcjonowanie mięśni i stawów. Protezy umożliwiają również spożywanie wszystkich rodzajów pokarmów. Nie jest to możliwe w przypadku występowania braków zębowych, co w konsekwencji prowadzi do niedoborów pokarmowych. Oprócz tego protezy poprawiają wymowę, zwiększają pewność siebie i pozwalają na pełne korzystanie z życia społecznego.
Co jaki czas należy wymieniać protezy?
Materiały używane do produkcji sztucznego uzębienia są bardziej kruche niż zęby naturalne i mogą łatwo odpryskiwać lub pękać, w przypadku gdy zostaną narażone na uszkodzenie. Materiał ten również zużywa się znacznie szybciej niż naturalne zęby i dlatego powinien być wymieniany na nowy w zależności od stopnia zużycia, optymalnie co około 3-5 lat.
Proteza powinna być dobrze dopasowana
Jednym z najważniejszych czynników decydujących o komforcie noszenia protezy zębowej jest jej odpowiednie dopasowanie. Ze względu na funkcję, jaką mają spełniać, protezy powinny być dobrane na zasadach wnikliwej diagnostyki i konsultacji u specjalisty, który zaproponuje najodpowiedniejszy sposób leczenia protetycznego. Oczywiście naturalną rzeczą jest, że pierwsze dni z protezą będą wymagały przyzwyczajenia. Jeżeli jednak wraz z upływem czasu pojawiają się niepokojące objawy, takie jak: obrzęk dziąseł lub krwawienia, to należy jak najszybciej udać się do protetyka na skorygowanie protezy.
Jak sobie radzić przy urazach w jamie ustnej?
Protezy czasami mogą powodować bolesne uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Są one trudne do leczenia z powodu ciągłego drażnienia delikatnej śluzówki jamy ustnej przez twarde elementy protezy zębowej. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą preparaty w formie żelu lub płynu do płukania jamy ustnej. Przykładem takiego produktu dostępnego bez recepty w aptekach jest Anaftin. W swoim składzie zawiera on między innymi poliwinylopirolidon (PVP) i kwas hialuronowy. Dzięki tym składnikom szybko tworzy bioadhezyjną warstwę na uszkodzonej tkance, chroniąc przed bólem wywołanym podrażnieniem odsłoniętych zakończeń nerwowych. A aloes zwyczajny wspomaga naturalny proces gojenia uszkodzonych tkanek. Co ważne, nie zawiera alkoholu i nie wywołuje uczucia pieczenia.