Wysoka wrażliwość układu nerwowego to cecha uwarunkowana genetycznie, która w niektórych warunkach może okazać się dość kłopotliwa. Z drugiej strony osoby wyczulone na bodźce szybciej dostrzegają zagrożenie i potrafią trafniej ocenić daną sytuację. Muszą jednak zachować balans w życiu, aby uniknąć szkodliwego przebodźcowania. W naszym artykule zdradzamy, co powoduje zmęczenie u osób wysoko wrażliwych.
Nadmiar bodźców a zmęczenie u osób wysoko wrażliwych
Każdego dnia dopływają do nas liczne bodźce. Współczesny człowiek jednego dnia odbiera ich więcej niż jego przodkowie przez całe życie. Te bombardują nas zewsząd. Na telefonie tuż po włączeniu internetu wyskakuje masa powiadomień. Na porannym spotkaniu z kierownikiem działu zostaje nam wręczona długa lista różnych obowiązków. Podczas powrotu do domu środkami komunikacji zbiorowej chcąc nie chcąc, przysłuchujemy się licznym rozmowom. Dla osób o przeciętnej wrażliwości sensorycznej ta sytuacja nie jest kłopotliwa. Niestety, jednostki obdarzone wysoko wrażliwym układem nerwowym mogą czuć się zmęczone nieustannym napływem dużych ilości bodźców. Ich mózg szybciej staje się nimi przeciążony i potrzebuje wyciszenia.
Co męczy osoby wysoko wrażliwe? Zbyt intensywny kontakt z klientem
Osoby wysoko wrażliwe lubią ludzi i niezwykle rzetelnie wykonują powierzone im zadania. Robią to jednak wówczas, gdy nie są atakowane nadmiarem bodźców, informacji czy oczekiwań. Potrzebują one jasnej komunikacji. Wymagający klient, który od początku stawia konkretne cele do realizacji, jest dla nich lepszym partnerem niż mniej wymagający, ale długo rozważający różne opcje i informujący o nich. Gdy osoba wysoko wrażliwa odbiera komunikaty dotyczące 10 różnych koncepcji, czuje się nimi przytłoczona. W pewnym momencie nie wie, którą z nich uznać za wiążącą i czego oczekuje od niej klient.
Chaos w pracy a przebodźcowanie
Osoby wysoko wrażliwe cenią sobie uporządkowane miejsca pracy. Dobrze realizują się w zawodach kreatywnych, ale nie mogą nieustannie gasić pożarów i wyjaśniać wielu różnych rzeczy, gdyż tego typu zadania je męczą. Chaos w pracy bardzo mocno im doskwiera. Nie czują się komfortowo, gdy co chwilę dzwonią do nich klienci dopytujący się o różne rzeczy. To wybija osoby wysoko wrażliwe z ich naturalnego rytmu pracy. Podobnie zresztą działają wszelkiego rodzaju awarie typu brak prądu, internetu czy problemy z obsługiwanym oprogramowaniem.
Sprzeczne oczekiwania otoczenia
Ludzie nie zawsze potrafią jasno nakreślić swoje oczekiwania. Często formułują je w sposób sprzeczny. Np. szef chce, abyś przygotowała raport, ale też zajęła się wysyłką mailingu i pomocą koleżance z innego działu. W rezultacie jako osoba wysoko wrażliwa masz mętlik w głowie i nie wiesz, od czego zacząć. Ze względu na specyfikę swojego układu nerwowego potrzebujesz jasnego określenia priorytetów. To pomaga ci skupić się na danej czynności.
Duża liczba różnych obowiązków
Wysoka wrażliwość sensoryczna sprawia, że łatwiej odnaleźć się w uporządkowanym środowisku. Osoby, które przejawiają tę cechę, wolą wykonywać konkretne obowiązki. Nie przepadają, gdy coś wytrąca ich z planu dnia. Kiedy muszą robić swoje, a jednocześnie dzwonić do klienta, z którym nie sposób się skontaktować od kilku dni, czują się przemęczone. Nie potrafią skupić się na swoich obowiązkach, gdy co chwilę je przerywają, aby zająć się czymś innym.