co się stanie gdy połkniesz gumę do żucia

Chyba nie ma osoby, której przynajmniej raz w życiu nie zdarzyło się połknąć gumy do żucia. Czy jest to rzeczywiście tak niebezpieczne dla zdrowia, jak uważa większość z nas? W naszym artykule zdradzamy, co się stanie, gdy połkniesz gumę do żucia.

W obiegowej opinii funkcjonuje wiele czarnych scenariuszy dotyczących tego, co dzieje się w organizmie po przypadkowym lub bardziej celowym połknięciu gumy do żucia. Matki nierzadko przestrzegają  przed tym swoje dzieci, strasząc je poważnymi konsekwencjami, włącznie z zaklejeniem żołądka. W rzeczywistości, choć guma do żucia zawiera szereg substancji, których nie możemy strawić, nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Dla pocieszenia dodamy, że te same związki występują w wielu produktach, które chętnie spożywamy na co dzień. Znajdziemy je między innymi w nabiale, wędlinach i słodyczach.

Co się stanie, gdy połkniesz gumę do żucia?

Wbrew obiegowej opinii połknięta guma do żucia nie przykleja się do przełyku, powodując dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Guma pokonuje tę samą drogę w przewodzie pokarmowym co chleb czy ciastko. Tym, co odróżnia gumę od produktów spożywanych przez nas codziennie, jest fakt, iż opuszcza układ pokarmowy w niezmienionej formie. Wynika to z faktu, iż guma zawiera poliizobutylen, czyli substancję, której nasz organizm nie potrafi trawić. Jeśli do połknięcia gumy dochodzi incydentalnie,  nie masz powodów do obaw. Prawdopodobnie nawet nie odczujesz tego faktu. Czasem, u niektórych osób po połknięciu pojedynczej gumy, pojawia się delikatny dyskomfort. Niemniej nie jest to groźne dla zdrowia i życia. Problem pojawia się wówczas, gdy połykamy nie jedną, a więcej gum do żucia. Tak bardzo często robią dzieci żądne przygód i nowych wrażeń. Jeśli chcesz im zaoszczędzić problemów, wyjaśnij, że gumy nie należy połykać.

Guma do żucia przyczyną biegunki?

Guma do żucia może spowodować biegunkę. I to niezależnie od tego, czy postępujemy zgodnie z załączoną do niej instrukcją, czy połykamy ją rzadko. Dzieje się tak dlatego, iż zawiera ona ksylitol. Ta substancja słodząca w nadmiarze może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, w tym biegunkę. Nie chcemy cię jednak straszyć gumą do żucia. Warto ją żuć, ponieważ zmniejsza ryzyko próchnicy i wzmaga produkcję śliny. Podobnie jak w każdym przypadku tutaj również umiar odgrywa kluczową rolę.

Skutki połknięcia gumy – najczarniejsze scenariusze

Nauka zna jednak przypadku, gdy połknięcie gumy do żucia zakończyło się czymś więcej niż drobnym dyskomfortem. Jednym z nich jest historia 4,5-letniego chłopca, który uzależnił się od gumy do tego stopnia, że żuł kilka naraz. W rezultacie pewnego dnia masa złożona z siedmiu gum przykleiła się do gardła dziecka. Chłopiec wraz z rodzicami trafił do lekarza, który musiał ręcznie usuwać gumową masę.  Z kolei czterolatka, która za każde dobre zachowanie dostawała od swoich rodziców nagrodę w postaci gumy, połykała ją na skalę masową. Tak duża ilość substancji, które nie ulegają trawieniu w przewodzie pokarmowym, wywołała u dziewczynki potężne zaparcie.

W czasopiśmie naukowym można również znaleźć wzmiankę o  1,5-rocznej dziewczynce, która połknęła gumę do żucia wraz z monetami. Taka mieszanka nie mogła przejść normalnie przez przewód pokarmowy. W rezultacie cała historia zakończyła się interwencją lekarza, który musiał wyciągać połknięte przedmioty za pomocą specjalistycznego sprzętu. Reasumując, wszystkich tych tragedii można by uniknąć, gdyby rodzice zachowali czujność i rozwagę. Podawanie gumy do żucia kilkuletnim i, o zgrozo 1,5-rocznym dzieciom, nie może zakończyć się niczym dobrym.

Marlena Skóra