co-to-jest-i-jak-dziala-ewus

Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców to system umożliwiający natychmiastowe potwierdzenie prawa pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – czytamy na stronie NFZ. Jak to działa?

Czym jest eWUŚ

Jeśli jesteś osobą pracującą na umowę o pracę, przysługują Ci świadczenia zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotychczas trzeba było mieć przy sobie aktualne zaświadczenie o tym, że nasz pracodawca opłaca składki na ubezpieczenie zdrowotne, by móc zarejestrować się w przychodni czy na pogotowiu.

Teraz nie jest to konieczne, gdyż system pozwala na błyskawiczną weryfikację, czy mamy prawo skorzystać ze świadczeń, czy nie. Jest to możliwe dzięki temu, że zarówno ZUS jak i KRUS przesyłają do jednej, wspólnej bazy, informację o tym, że na dany numer PESEL odprowadzane są składki. Baza ta jest aktualizowana codziennie.

Jak działa eWUŚ?

Dzięki możliwości weryfikacji uprawnienia do świadczeń, nie musimy się bać, że nie zostanie nam udzielona pomoc na urlopie czy wyjeździe. System rejestruje też informację, gdzie i kiedy korzystaliśmy z usługi NFZ – dzięki temu jest w stanie wykryć, czy nie ma nadużyć ze strony przychodni czy szpitali.

Teraz wystarczy podać w przychodni swój PESEL i przedstawić dowód tożsamości (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport), by uzyskać prawo do świadczenia zdrowotnego. Dzięki systemowi będzie można też łatwiej udzielić pomocy osobie nieprzytomnej czy z wypadku – baza zawiera informację o uzyskanych świadczeniach medycznych i ratownik będzie w stanie szybciej prawidłowo zareagować.

Joanna Pastuszka-Roczek