co-to-jest-likopen

Likopen to naturalny barwnik występujący w wielu warzywach i owocach, nadający im żółtą, pomarańczową i czerwoną barwę. Ale to nie jedyna jego zaleta. Likopen jest bardzo silnym antyoksydantem, wytwarza naturalną barierę ochronną przeciwko nowotworom, a także zmniejsza ryzyko zawału, pomaga w walce z cukrzycą i osteoporozą.

Gdzie szukać likopenu?

Likopen jest jednym z karotenoidów (należy do tej samej grupy co beta-karoten czy luteina). Największym jego źródłem są pomidory, w mniejszych ilościach zawierają go owoce dzikiej róży oraz różowy grejpfrut, arbuz, papaja. Organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć likopenu, dlatego musi przyswoić go z pożywienia. Wystarczy jednak dwa razy w tygodniu jeść pomidorowe danie, by uzupełnić jego poziom. Zazwyczaj najwięcej witamin mają surowe warzywa, w tym wypadku jednak likopen najlepiej wchłania się po obróbce termicznej. Dobrze, gdy spożywamy pomidory przetworzone, np. w formie sosu, koncentratu, pasty pomidorowej.

Twoja bariera ochronna

Ten cudowny karotenoid wciąż jest badany przez naukowców, a na temat jego dobroczynnego wpływu pojawiają się coraz nowsze doniesienia. Likopen odgrywa znaczącą rolę w profilaktyce nowotworów, zwłaszcza raka prostaty, piersi, szyjki macicy, jelita grubego, płuc, żołądka i skóry. Badania naukowe dowiodły, że dieta bogata w likopen pomaga zapobiegać ich rozwojowi – ryzyko pojawienia się raka zmniejsza się nawet o 30%.

A przy menopauzie…

Likopen okazuje się równie pomocny na niektóre choroby i dolegliwości okresu okołomenopauzalnego. Przede wszystkim najnowsze badania pokazują, że dieta bogata w karetonoidy może być pomocna przy profilaktyce osteoporozy, bowiem pełnią one ochronną rolę dla gęstości tkanki kostnej. Poza tym likopen zmniejsza ryzyko zawału serca i rozwoju miażdżycy oraz zakrzepów żylnych. Jest też pomocny w leczeniu cukrzycy – chroni układ sercowo-naczyniowy oraz obniża ryzyko wystąpienia tzw. „stopy cukrzycowej”. Według kolejnych badań suplementacja likopenem może hamować rozwój zwyrodnienia plamki ocznej, która jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku osób po 65-tym roku życia.

Pomidor na piękną skórę

Odpowiednia dieta oparta na karotenoidach (likopen, beta-karoten, luteina, alfa-tokoferol, witamina A) korzystnie działa na skórę, poprawiając jej wygląd i naturalnie zabezpieczając przed szkodliwym promieniowaniem UV. Skóra ulega wygładzeniu, poprawia się jej gęstość i elastyczność. Dla odpowiedniej pielęgnacji karotenoidy powinny być obecne nie w kremach i balsamach, ale w diecie. Wówczas przynoszą organizmowi największy pożytek.

Odkrycie cudownego działania likopenu doprowadziło do powstania szerokiej gamy suplementów diety w postaci tabletek, a nawet napojów likopenowych. Nie warto jednak przyjmować tabletek, skoro natura dała nam likopen pod tak wieloma postaciami, które możemy dowolnie przetwarzać.

M. Witczak