co-to-jest-miomektomia

Mięśniaki macicy dotykają co piątą kobietę po 35-tym roku życia i stanowią aż 95% wszystkich łagodnych guzów narządów płciowych. Choć rzadko przekształcają się w zmiany złośliwe (niecały 1% przypadków) mogą powodować poważne dolegliwości. W wielu wypadkach mięśniaki muszą zostać wycięte. Miomektomia pozwala na ich usunięcie z zachowaniem macicy, a tym samym – płodności.

Jak przygotować się do zabiegu?

Kobieta powinna zostać powiadomiona przez lekarza o wszystkich szczegółach operacji. Przed zabiegiem ginekolog jeszcze raz przebada pacjentkę i zleci wykonanie szczegółowych badań: grupy krwi, morfologii, badania moczu, APTT, INR, PT, antygenu HBS, elektrolitów, poziomu cukru oraz EKG u kobiet po 40-tym roku życia. Należy poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach, a na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem nie przyjmować leków zawierających aspiryny, witaminy E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Wszystkie indywidualne zalecenia w oparciu o stan zdrowia lekarz zleci na konsultacjach przedoperacyjnych. Najważniejsze to nie zatajać żadnych informacji i nie bać się zadawać pytań.

Ryzyko i powikłania

Niestety, *miomektomia niesie ze sobą ryzyko odnowienia się mięśniaków na macicy* – dzieje się tak nawet u 40% kobiet. Jeśli pacjentka ma skłonność do występowania guzów dających dolegliwości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że po ich wyłuszczeniu wkrótce pojawią się nowe. Po operacji czasem dochodzi do wystąpienia zrostów macicy.

M. Witczak