co-to-jest-miomektomia

Mięśniaki macicy dotykają co piątą kobietę po 35-tym roku życia i stanowią aż 95% wszystkich łagodnych guzów narządów płciowych. Choć rzadko przekształcają się w zmiany złośliwe (niecały 1% przypadków) mogą powodować poważne dolegliwości. W wielu wypadkach mięśniaki muszą zostać wycięte. Miomektomia pozwala na ich usunięcie z zachowaniem macicy, a tym samym – płodności.

 

Jednak dzięki usunięciu mięśniaków bez naruszenia macicy możliwe jest zajście kobiety w ciążę. Jeśli pacjentka decyduje się na dziecko po wykonaniu miomektomii uznaje się, że jest to ciąża wysokiego ryzyka, choć przeważnie przebiega ona prawidłowo i bez komplikacji. Wymaga jednak częstszych wizyt u ginekologa i szczegółowych badań. Niezwykle rzadko dochodzi do pęknięcia macicy lub poronienia. Zaleca się jednak, aby podczas porodu wykonać cesarskie cięcie. Nawet jeśli mięśniaki odnowią się w trakcie ciąży nie zagraża to zdrowiu i życiu dziecka – nie wykonuje się żadnych zabiegów aż do rozwiązania.

Nie ma idealnej metody leczenia mięśniaków macicy – każda niesie ze sobą pewne powikłania. Miomektomia jest nadzieją dla tych kobiet, które nie doznały jeszcze uroków macierzyństwa i nie chcą tracić ważnego dla siebie atrybutu kobiecości. Być może najnowsze metody leczenia: za pomocą laseroterapii, elektrokoagulacji lub krioterapii przyniosą lepsze skutki. Na rezultaty będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

M. Witczak