Osteoporozę nazywa się cichym złodziejem kości, gdyż przez długi czas nie daje żadnych objawów. Z tego powodu mało się myśli o niej i o możliwości występowania u siebie. Jest to błąd, gdyż może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, którzy skończyli 60 lat. Ze względu na zmiany w okresie przekwitania częściej narażone są na nie kobiety.
Typowe objawy osteoporozy
W dzieciństwie kości są stosunkowo elastyczne, z wiekiem twardnieją, robią się mocniejsze i nabierają odpowiedniej masy. Gdyby taki stan rzeczy trwał do końca życia byłby to stan idealny. Niestety wraz z wiekiem następuje naturalne dla organizmu osłabienie tkanki kostnej, które może skutkować rozwojem osteoporozy. Problemem tej choroby jest jej późne diagnozowanie, gdyż udaje się to dopiero, kiedy dojdzie do złamania. Wtedy też okazuje się, że tkanka kostna jest poważnie nadwyrężona, kość nie jest już mocna tak mocna, jak w wieku 30 lat (w wieku 60 lat ubywa nawet do 30% tkanki w układzie kostnym).
Ubytki wapnia i masy kostnej sprawiają, że kość staje się lekka i krucha, a to z kolei sprzyja złamaniom, nawet w wyniku drobnych urazów. Złamania dotyczą szczególnie kręgów w odcinku piersiowo-lędźwiowym, nadgarstków, szyjki kości udowej (kiedy opada się na biodro). Złamania są głównym objawem osteoporozy, choć poza nimi można wyróżnić także złą postawę ciała (brzuch jest wypchnięty do przodu), bóle brzucha (żebra wywierają nacisk na narządy wewnętrzne) oraz nagłe bóle kręgosłupa (wynik uszkodzenia albo złamania kręgu osłabionego chorobą).
Niezależne czynniki rozwoju choroby
Nie każda osoba, która przekroczyła pewien próg wiekowy od razu zapada na osteoporozę. Jej rozwój determinują zarówno czynniki niezależne od człowieka, jak i zależne od niego.
Najważniejszym elementem, na który człowiek nie ma wpływu przy osteoporozie jest wspomniany już wiek. Młode osoby rzadko cierpią na tę chorobę, ich kości są mocne i mają odpowiednią masę. Kolejnym czynnikiem niezależnym jest płeć. To kobiety znacznie częściej chorują na osteoporozę, co ma związek z menopauzą i zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ich organizmie: zmniejszeniem wytwarzanego estrogenu, zakończeniem jajeczkowania. Z tego powodu choroba rzadziej dotyka mężczyzn, choć jej zaistnieniu mogą sprzyjać czynniki genetyczne, choroby nerek, tarczycy, jak i schorzenia stawów.
Styl życia a osteoporoza
Na czynniki niezależne, sprzyjające rozwojowi choroby nie można zbyć wiele poradzić. Trzeba jedynie jak najlepiej dbać o swoje zdrowie, aby choroba nie uprzykrzała nadmiernie życia poprzez liczne złamania.
Jednak istnieje również szereg elementów, na które ma się wpływ i które mogą ustrzec przed chorobą albo ją sprowokować. Do tych pierwszych należy uprawianie aktywności fizycznej wzmacniającej elastyczność kości oraz odpowiednia dieta, bogata w witaminy i mikroelementy budujące tkankę kostną. Do drugich, należy nadmierne stosowanie używek (papierosy, alkohol), brak ruchu, uboga w wapń i witaminę D dieta, jak również przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych (leki na krzepliwość krwi, przeciwpadaczkowe, uspokajające).
Karolina Skrzek